Mesajı Okuyun
Old 18-09-2013, 15:36   #24
Av. Alper Soylu

Alıntı:
Yazan cicero*
Değerli meslektaşım, bu konuda açmış olduğum ve karar verilmiş bir dava dosyamda sizin bahsettiğiniz olayla benzerlik bulunduğundan izlemeniz gereken yolun şu şekilde olduğu kanaatindeyim. Çocuğun biyolojik babası tarafından anne, kayıtta baba görünen kişi ve çocuk aleyhine aile mahkemesinde soybağının reddi ile babalığın tespiti ve nüfus kaydının iptali ile tescili talepli dava açılıp, bu davada çocuğa kayyum tayini için mahkemeden yetki alınarak kayyum tayini yaptırılmalı, kayyumun davaya dahili sağlanmalı ayrıca dava savcılığa ve hazineye ihbar edilmelidir. ispat yönünden ise tanık dinletilmeli ve adli tıp incelemesi yaptırılmalıdır. benim açtığım ve sonuçlandırdığım davada ise davalılar davayı kabul ettiklerinden ve tanıkların da olumlu beyanları alındığından adli tıp incelemesi yapılmaksızın dava kabul edilip soybağı reddedildi, babalık tespit edildi ve nüfus kayıtlarının gerçek duruma göre iptali ile tesciline karar verildi.

Sayın Üstadım,
Bahsettiğiniz şekilde bir dava açtım. Bugün kalemde öncelikli olarak kayıtta baba olarak gözüken kişinin nesebin reddi davası açması gerektiği görüşünde olan kalem müdürüyle bir fikir ayrılığımız oldu. Elimde emsal bulunması için sizin kararın bir örneğini alabilir miyim? Teşekkür ederim.