Mesajı Okuyun
Old 28-02-2013, 01:08   #3
Durdu GÜNEŞ

ORTAYA KARIŞIK AFORİZMALAR-7

Acı yiyecekler üzerine yediğiniz şeylerin içinde de acı hissedersiniz. Hafıza negatif sözcüklerle doluysa üstüne eklenenlerde negatifleşir.
** **
Düşünce ve ifade özgürlüğü, nefes almak kadar elzemdir.
** **
Akademisyen gibi çalışıp şair gibi gibi yazı yazmak zordur. İlham perisiyle her zaman arayı kaynatamıyorsunuz.
** **
Biri bir kavramı kutsar, biri lanetler. Aslında aynı taşı birbirine atan kişiler gibi, kendi attığı taş kutsal, kendine atılan taş lanetli.
** **
Veciz ifade edildiği için doğru sandığımız yanlış sözler vardır. Belagat gerçeğin kendisi değil onu güzel gösteren ambalajıdır.
** **
Her geçen gün ahlaki yozlaşmanın arttığı sanısı, biraz da yaşlıların geçmişini temize çekerek hatırlamasındandır.
** **
Denir ki, "cennette mizah olmaz." O zaman mizah cenneti olan yerler cehennemdir.
** **
Değerlerin ters yüz edildiği, adaletsizliğin normalleştiği bir dönemde akıl sağlığını korumak büyük başarıdır.
** **
Çoğunluğun hatalarıyla yüzleşememesi ve üstüne hatalarını aklileştirip kutsallaştırması irrasyonel bir istikrardır.
** **
Herkesin karnından konuştuğu bir yerde ağzınızı kullanmak affedilmez günahtır.
** **
Yazmak -kopya çekmiyorsak- zihinsel kapasitemizi artırır. Sözlü kültürle yetinmek, azgelişmişlik tavrıdır.
** **
Çoğu zaman konserve düşüncelerle yetiniriz. Oysa bunların düşüncesel besin değeri düşüktür. Son kullanma tarihi de geçmiş olabilir.
** **
Eğitim, öğrencinin algı ve düşünce kanallarını açmaktır. Kanallar, o kadar gereksiz bilgilerle tıkanıyor ki sonradan açamıyorsunuz.
** **
Güç arttıkça yanında durması gereken akıl ve adalet uzaklaşmaya başlar. Çünkü güç arttıkça; şımarır, küstahlaşır, kimseyi dinlemez olur.
** **
Hayatı kurgusal bir üstünlük oyunu gibi kasıntıya dönüştürenlere acırım. Bir türlü insani bir doğallıkla yaşamayı beceremezler.
** **
İnsan, aşk acısının derinliğinde boğulmamalı. İnsan, kendi ürettiği duygular karşısında sığ kalmamalıdır.
** **
Bir eşyanın insana kazandırdığı prestij, kullanım değerinin çok çok üstüne çıkmışsa, orda insan, eşyanın kölesi haline gelmiştir.
** **
Bürokrasinin adaleti yoktur. Asıl çirkin ve kötü olan, işine gelenlerce bu adaletsizliğin normal sayılmasıdır.
** **
Bir otorite kötüye kullanılıyorsa, bunun demokrasi içinde olması ya da kral tarafından yapılması arasında fark yoktur.
** **
Aşkı tanımlamaya çalışmayalım. Biz tanımlamaya çalıştıkça o, sınırsızlığını ispata çalışıyor.
** **
Sıradışı düşünme tekniklerini anlatıyordum. Öğrencinin biri "Buna ne gerek var?" dedi. Onu çok iyi anlıyorum. Düşünceye duyarlı olmak zordur.
** **
Nihai olarak, elbette ilahi adalet tecelli edecektir. Önemli olan, kulun adaletle imtihanında sınıfta kalmamaktır.
** **
Eskiden hasretin acısıyla yaşanırdı aşk, şimdi vuslatın bataklığı var. Aşkın hızı değil moda deyimle konsepti değişti.
** **
Totaliter rejimlerde özel hayat yoktur. Hayat kamusaldır ve zapturapt altındadır. Çizgiden çıkmaya da izin verilmez.
** **
—Bencil olmayı niye birey olmak sanıyoruz?- İşimize öyle geliyor. —Peki niye? —Birey olamadığımız için.
** **
Hayattaki sorunlar köpekler gibidir. Korkmadan, aldırmadan yola devam etmelisiniz. Kaçarsanız kovalar, yakalar ve parçalarlar.
** **
Acılar kaçınılmaz olarak geldiğinde misafir etmesini bilelim ama uğurlamasını da bilelim. Ev sahibi gibi davranmasına izin vermeyelim.
** **
Öfke, kibir, nefret, kin, haset içerde kol gezerken iç huzuru olur mu? Önce bunlardan temizlik, sonra dinginlik.
** **
Okullarda; öğretim yerine ezberciliği, eğitim yerine eğ(r)ilmeyi, üretim yerine tüketimi öğretiyoruz. Sonuç ortada.
** **
Diktatörler ilahi adalete inanmazlar. Zulümlerinin kaynağı inançsızlıktır.
** **
Uyuz biri daha fazla kaşınmakla kaşıntısı geçmez. Mal, makam hırsı da öyledir, daha fazlası azdırır, dindirmez. Uyuz gibi hastalıktır çünkü.
** **
Kavgacı liderleri alkışlayarak barış türküleri söyleyemeyiz.
** **
Gücünün yettiğine öfkeli, yetmediğine uysal olan kişi, ilkeli değil öfkeli insandır.
** **
Öfkeli insan, bir sorunu olduğundan daha kötü hale getirir. İnsanın aptallık haline en güzel örnektir.
** **
Allah hep iyilerle karşılaştırsın" deriz. İyi ama kötülerle mücadele etmeden hayatı ve erdemi öğrenemeyiz ki.
** **
Dostluk erdem, makam tutkusu ise, ego ve çıkar üzerinde durur. Kimse, "makama geçti bizi unuttu" diye esef etmesin.
** **
Fırsat mı istiyorsun? Allah zaman vermiş beyin de. Onu çalıştır işte!
** **
Değiştiremeyeceğimiz şeylerde enerjimizi tüketirsek, değiştirebileceğimiz şeyleri de yapamayız.
** **
Isı ve ışık veren ateş, uygun mesafede yararlıdır. Hırs gösterir fazla yaklaşırsan yanarsın.
** **
Ne uysal koyun olalım, ne saldırgan kurt. Sadece insan olalım yeter.
** **
Sadece giysilerde değil, düşüncelerde de modayı takip ederiz. Üstelik kendi düşüncemiz zannederek.
** **
Cenazenizi ister belediye kaldırsın, ister milyonlarca kişi. Girdiğiniz toprak aynı topraktır. Asıl mesele Allah nezdindeki yeriniz.
** **
Bir müfettiş dostum "İyiye iyi, kötüye kötü diyemiyoruz" diyor. O zaman soru soralım. "Demokrasi nerdesin?"

Durdu GÜNEŞ