Mesajı Okuyun
Old 26-12-2012, 16:12   #21
Av. Merve

Alıntı:
Yazan muratozsa
Sayın Merve,

cicero'nun bahsetmiş olduğu DNA testi yapılmadan karar verilmesi durumu benim açmış olduğum davada da gerçekleşti. Henüz karar kesinleştirilmediği için karar örneği elimde yok. Ama karar elime geçtiğinde de emsal olması biraz zor, çünkü temyiz edilmedi.

İşinize yarayabileceğini düşünerek şu detayları verebilirim:
Öncelikle benim açmış olduğum davada (dosya Adli Yardım'dan geldi), soybağının reddi davasının açıldığı çocuk 6 yaşındaydı. Bu nedenle de Medeni Kanun'un 291/2 maddesi uyarınca çekincelerim vardı. Şöyle ki:

"Türk Medeni Kanunu'nun “Diğer İlgililerin Dava Hakkı” başlığını taşıyan 291.maddesinin 2.fıkrasında “Ergin olmayan çocuğa atanacak kayyım, atama kararının kendisine tebliğinden başlayarak bir yıl, her halde doğumdan başlayarak beş yıl içinde soybağının reddi davasını açar.” denilmektedir."

Bu nedenle dava açma süresinin kaçırıldığı düşüncesindeydim. Durumu Adli Yardım bürosuna yazılı olarak ilettim. Gelen cevapta, Anayasa Mahkemesi'nin, babanın dava açma süresini kısıtlayan Medeni Kanun'un 289. maddesindeki beş yıllık süreyi iptal ettiği, buna dayanarak davanın açılması ve gerekirse Anayasa Mahkemesi'ne götürmemiz tarafıma iletildi.

Ancak açtığımız davada hakim bu kısımla hiç ilgilenmedi bile. Nüfusta baba olarak görünen kişi, bulunduğu il Aile Mahkemesi'nden davayı kabul ettiğini ve çocuğun kendisinden olmadığını dilekçeyle mahkemeye gönderdi, ancak duruşmaya katılmadı.

Davayı açtığımız kişinin maddi durumu da DNA testi için uygun değildi. Mahkemeden Adli Müzaheret istedik ancak reddedildi.

Duruşmaya davacı olarak kayyum vekili ile davalı anne ve çocuğun gerçek babası katıldı. Duruşmada çocuğun gerçek babası davayı kabul ettiğini ve çocuğun kendisinden olduğunu sözlü olarak beyan etti. Ve hakim ilk celsede, bildirmiş ve hazır etmiş olduğumuz tanıkları bile dinlemeden, nüfusta baba olarak gözüken kişi ile olan soybağının iptali ile gerçek babayla soybağı kurulması yönünde karar verdi. Şu anda karar tebliğ aşamasında ama haricen öğrendiğimiz kadarıyla temyiz etmeyi düşünen yok.

Davayı açarken soybağının reddi davasından sonra, gerçek babaya karşı babalık davası açacağımızı düşünmüştük ve gerçek babayı davaya dahil etmemiştik. Ancak gerçek babanın kim olduğunu ve o kişiyle soybağı kurulması gerektiğini belirtmiştik. Bu nedenle ön inceleme aşamasında mahkeme tarafından gerçek baba da davaya dahil edildi ve iki karar tek davada verilmiş oldu.

Umarım açıklamalarım işinize yaramıştır. Belge olarak elimde çok özelliği olan bir belge bulunmuyor. Sadece olayları anlatan ve gerçek babanın kim olduğunu belirten dilekçelerimiz ve nüfus kayıtları var dosyada.

İyi çalışmalar...

Sayın Özsarı,

Bu denli hızlı ve yol gösterici cevabınız için çok teşekkürler. Karar tebliğ edildiğinde temyiz edilmese dahi bunu paylaşabilirseniz, çok sevinirim. İyi çalışmalar...