Mesajı Okuyun
Old 06-10-2006, 14:08   #1
raktas

Varsayılan Çifte Sağlık Karnesi

Merhaba arkadaşlar,
Müvekkile eşinin vefatı dolayısıyla Emekli sandığı tarafından Dul ve Yetim Aylığı bağlanmış olup kendisine sağlık karnesi verilmiştir.
Ayrıca adına kayıtlı işyeri olması sebebiyle 1990 yılında Bağkur’dan emekli olarak yaşlılık aylığı bağlanmış ve bu kurumdan da sağlık karnesi verilmiştir.
Emekli sandığı tarafından kendisine gönderilen yazıda “2001-2006 yılları arasında sandığımızdan yersiz kullanılan tedavi giderleri tutarı yasa gereği yasal faiziyle birlikte adınıza 33.145-YTL borç çıkartılmış olup aylığınızdan % 25 oranında (68,21-YTL) kesilecektir.” denilmektedir.
Yaptığım araştırmada sorunun 25.08.1999 tarihinde çıkan 4447 sayılı kanundan kaynaklandığını, bu kanunla çifte sağlık karnesinin yasaklandığını, ayrıca bu durumda 18.000’i SSK’lı, 6.000’i Bağkur’lu olmak üzere yaklaşık 25.000 sigortalı olduğunu öğrendim.
Emekli Sandığı’ndan aldığım şifahi bilgide bu durumda olanların idare mahkemesinde dava açtıklarını ve genellikle lehte sonuçlandığı bilgisini aldım ama emsal karar edinemedim. Sorun ilgili kurumların otomasyona geçememiş ve sağlık karnelerinin iptal edilmemiş olmasından kaynaklanmakta. Bu konuda yardımı olacak meslektaşlarıma şimdiden teşekkür ederim.