Mesajı Okuyun
Old 04-08-2009, 14:50   #11
advocatein

Alıntı:
Yazan cicero*
Kayıtta baba olarak görünen kişinin baba olmadığının ispatı davacıya ait olduğundan ve bu kişi için dna testini yaptırmanız olası görünmediğinden, kayıtta baba olarak görünen kişinin kan grubunu öğrenip, annenin ve çocuğun kan grubuyla karşılaştırmasının yapılıp çocuğun babasının bu kişi olup olamayacağı konusunda bilirkişi incelemesi isteyebilirsiniz
Nüfusunun çok büyük bir bölümünün ARh+ olduğu bir ülkede kan örneği alınmaksızın sadece kan grubuna bakarak bir rapor yazılması mümkün görünmemekte. Ancak anne-babadan birinin 0, çocuğun da AB olması(ya da tam tersi)gibi uç örneklerde bir sonuç elde edilmesi mümkün, bu da çok düşük bir ihtimal...
Uygulamada başvurulan bir yol olup olmadığını bilmiyorum ancak; benim aklıma kayyım tayininden sonra biyolojik baba olduğunu iddia edenle çocuğun birlikte bir üniversitenin adli tıp anabilim dalı bşk.lığına başvurarak dışarıdan ücretli dna testi yaptırması, ve bu rapor ile birlikte nesebin reddi davası açılması yönünde bir fikir geldi. Yani kayyım diyecek ki, "adli tıbba göre çocuğun babası C, ancak nüfusta B kayıtlı. nesebin reddini istiyoruz." dava dilekçesi B'ye tebliğ edilir. Eğer itiraz etmezse dava kabul edilir... Ben hakim olsam böyle bir davayı kabul ederdim. Benim gibi düşünen bir hakim bulunur mu acaba?