Mesajı Okuyun
Old 06-04-2011, 15:34   #5
Av.Ömer Güntay

Alıntı:
Yazan Güldal
4.7.1995 günü kabul edilip, 8.7.1995 tarihli Resmi Gazetede yayımlanarak aynı gün yürürlüğe giren 4114 sayılı Yasanın 1. maddesi ile 6831 sayılı Yasanın 76. maddesinde yapılan değişiklik ile;

" a ) Devlet ormanlarında; Orman İdaresince belirlenen konak yerlerinden başka yerlerde gecelemek,

b ) Ormanlarda izin verilen ve ocak yeri olarak belirlenen yerler dışında ateş yakmak veya izin verilen yerlerde yakılan ateşi söndürmeden mahalli terketmek,

c ) Ormanlarda sönmemiş sigara veya yangına dolaylı olarak yol açabilecek madde atmak,

d ) Ormanlara dört kilometre mesafede veya bu Kanunun 31 inci ve 32 nci maddeleri kapsamına giren köyler hudutları içinde anız veya benzeri bitki örtüsü yakmak" fiilleri yasaklanmış, aynı Yasanın 4. maddesi ile de 6831 sayılı Yasanın 110. maddesi değiştirilerek birinci fıkrasında 76. maddede belirtilen eylemlere aykırılık, 2. fıkrasında ise daha önce TCY.nın 383. maddesinde düzenlenen tedbirsizlik ve dikkatsizlik sonucu orman yangınına neden olmak suçları bağımsız suç tipleri şeklinde düzenlenerek yaptırıma bağlanmış, 3 üncü fıkrasında ise tamamlayıcı bir hüküm getirilerek, yangın sonucu meydana gelen zarar fahiş olduğunda cezanın arttırılacağı, hafif ve pek hafif olması halinde belirli bir oran dahilinde indirilmesine karar verileceği, yangının bir kişinin hayatını tehlikeye koyması veya ölüm meydana gelmesi hallerinde ayrıca cezanın arttırılacağı öngörülmüş, 4 üncü fıkrasında ise kasten orman yakma eylemleri yaptırıma bağlanarak, kasten orman yakanların on yıldan onbeş yıla kadar ağır hapis ve beşyüzmilyon liradan birmilyar liraya kadar ağır para cezasına mahkûm edileceği ve yanan orman alanının üç hektardan fazla olması halinde verilecek cezanın bir kat arttırılacağı, yangının bir şahsın hayatını tehlikeye koyması halinde ayrıca bir kat daha arttırılacağı, ölüm meydana gelmesi halinde ise faile müebbed ağır hapis cezası verileceği öngörülmüş, 5 inci fıkrasında terör amaçlı orman yakma suçları yaptırım altına alınmış, son fıkrasında ise bu maddede gösterilen cezalar için 647 sayılı Yasanın 4 üncü maddesi hükmünün uygulanmayacağı belirtilmiştir.

Benim bu karardan anladığım sönmemiş sigara atmak tedbirsizlik ve dikkatsizlik ile orman yangınına sebebiyet vermek kapsamında kalıyor.Yanlış sonuç mu çıkardım acaba?

Kanaatimce yanlış sonuç çıkardınız meslektaşım

76. maddede belirtilen fiile ilişkin cezalar 110. maddede düzenlenmiştir. Burada hem kasıt, hem taksirli hal düzenlenmiştir.

Bu bağlamda sizin olayınızla ilgili (c) bendindeki fiili ilişkin olarak sönmemiş haldeki sigarayı ormana atan kişi, bunun ormanı yakacağını bilmiş sayılır. Burada, bir dolaylı kasttan da bahsedilebilir; daha önce de ifade etmiştim bu sayfada.

Burada önemli nokta, orman yangını neticesine (sonuç), failin hangi düşünüş içinde (manevi unsur) ulaştığının saptanmasıdır. Burada failin dikkatsizlik ve tedbirsiziliği isbatlanabilirse maddenin taksirli sorumluluğa ilişkin kısmının tatbiki normatif ve teorik olarak elbette mümkündür.

Ben bunun için (lehe delil için) suç tanzim dosyasının ve diğer tüm delillerin iyice bir incelenmesi gereğini belirtmiştim.

Kolay gelsin. Saygılar.