Mesajı Okuyun
Old 15-11-2011, 09:45   #3
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
Yazan Av.Bülent AKÇADAĞ
Arkadaşlar,

Değerli bir üyemiz tarafından THS şerhine eklenen bilgi notu üzerine fikir yürütelim mi ? (Şerh için TIKLAYINIZ)

Şimdi TCK. M. 6/1b'ye göre çocuk: ''henüz onsekiz yaşını doldurmamış kişi,'' olarak tanımlanmıştır.

MK. m.11 ise ''Erginlik onsekiz yaşın doldurulmasıyla başlar.Evlenme kişiyi ergin kılar.'' demektedir.

17 yaşında evlenip reşit olan ''kişi'' halen ''çocuk mudur'' ?

Kanun maddeleri arasında çelişki var mıdır? Üyemizin bilgi notunu nasıl değerlendiriyorsunuz ? Fikirlerinizi paylaşırsanız sevinirim
Sayın Av. Ömer GÜNTAY ile aynı kanaatteyim. Ancak hal böyle iken yasal düzenleme tabir-i caizse "ucube" halini almakta, gerçekçi olmaktan uzaklaşmaktadır. Düşünsenize, yasalar nezdinde 18 yaşını ikmal etmediği halde evlenme ehliyetini haiz olan bir şahsa karşı, bahse konu TCK 226/1 düzenlemesi uyarınca müstehcen görüntü, yazı veya sözleri içeren ürünleri veren ya da bunların içeriğini gösteren, okuyan, okutan veya dinleten ve devamı fıkralarda belirtilen eylemleri gerçekleştiren şahıs suç işlemiş olacaktır.

Bu durumda ise, evlilik içerisinde cinsel özgürlüğünü -eşinin haklarını ihlal etmeyecek şekilde- yaşayabilme imkanı yasalarla kendisine verilmiş "çocuk" müstehcen öğeler içeren görüntü ve eylemlere, farz edelim 12 yaşındaki halinde olduğu gibi tepki vermeyecek, olumsuz etkilenmeyecek, -af buyurun- "bunların alasını ben uyguluyorum/uygularım/aklımdan geçmişti vs. kardeşim, ne var bunda" diyebilecektir.

Müstehcenlik içeren görüntü ve eylemler, kendisi için psikolojik ya da bedensel olarak olumsuz anlamda etkide bulunmayacak olan TCK anlamındaki "çocuk" MK anlamındaki "yetişkin" şahsa yönelik gerçekleştirilebilecek bir eylemin mezkur madde anlamında suç teşkil edip etmemesi gerektiği yeniden gözden geçirilmelidir düşüncesindeyim. Sayın üyenin notunu da bu anlamda yerinde buluyorum.

Saygılarımla..