Mesajı Okuyun
Old 04-02-2014, 19:41   #2
Admin

Tahliye eden kiralayan değil ki, zararı kiralayandan istiyorsunuz. Tahliye eden devlet. Hatta kiralayana sorarsanız belki o da bu işleme muhaliftir (yıkıma muhalf evsahibi çok) ama devlet yıkarken ona da sormuyor ve evsahiplerinden de mağdur olan çok kişi var (örneğin yeni projeye imza atmadığı için arsa değeri üzerinden mülkiyet hakkını kaybeden mal sahipleri var).

Dolayısıyla elbette ki, kiracı zararı mal sahibinden isteyemez, bu işlemde mal sahibinin hiçbir dahli yok, kaldı ki olsaydı bile doğrudan kanundan kaynaklanan bir hakkın kullanımı söz konusu olacaktı.

Zararını mal sahibinden değil de devletten alabilir miyim derseniz, o sorunuza olumlu yanıt vermek isterdim ama maalesef ona da evet diyemiyorum. Kanuna uygun bir işlem için devletten tazminat alabileceğinize ben ihtimal vermiyorum. Kaldı ki, eminim biliyorsunuzdur ancak bu şekilde tahliye ettiğiniz mecurlar için kiracı olarak devletten kira yardımı da alabiliyorsunuz, yani mağduriyetinizin giderildiği iddiasıyla karşılaşmanız da olası. Olaki bunu da bertaraf etseniz dahi, karşınıza çıkacak "bina çürüktü ve ilk depremde başlarına yıkılacaktı, değil tazminat ödemek, hayatlarını kurtardık" savunmasını nasıl aşarsınız onu hiç bilemiyorum.