Mesajı Okuyun
Old 29-11-2004, 21:24   #4
Av. Adil Giray ÇELİK

Sevgili Meslektaşlarım Değerli İzleyenler;

10 yılı aşkın bir süre önce Aydın İli Kuşadası ilçemizin Asliye Hukuk Mahkemesi salonunda diğer 6,7 meslaktaşım ile yargılama sırasının gelmesini beklemekte idik.

O Tarihlerde mahkeme mübaşiri pek rastlanmayacak biçimde bir bayan idi. (Ben pek bayan mübaşir ile Kuşadası Adliyesi dışında karşılaşmadım)

Mahkeme hakimi bir boşanma davası sonunda Gereği Düşünüldü dedi ve kararı okumaya başladı.

Salonda bir ön sırada bulunan, kır saçlı, yaşlıca bir meslektaşım hemen ayağa kalktı. Bunu gören bir kaç meslektaşımız daha ayağa kalktı. Biz, bir kaç kişi yine kalkmadık.

Yaşlı meslektaşımız mübaşir hanıma bizi göstererek kalkılması gerektiği şeklinde harekette bulundu ve bizede işaret etti.

Diğerleride kalktı biz 2 ya da üç kişi ayağa kalkmadık. Duruşma bitti, meslektaşımız bizi kötü kötü kollamakta. Anladım dışarıya çaktım. O da arkamdan geldi.

Sinirli biçimde MAHKEME KARARLARININ VE ÖZELLİKLE HÜKMÜN AYAKTA DİNLENİLMESİ GEREKTİĞİNİ, herkesin ayağa kalkması gerektiğini, bunca yıllık yargıçlık yaşamında böyle bir olayla karşılaşmadığını söyledi.

Biz kendisine hukuk yargılamasında böyle bir düzenleme olmadığını söylemeye çalıştık. Bu sırada benim aklıma geldi. Yaşlı meslektaşa hangi mahkemeden emekli olduğunu sordum.

Yaşlı meslektaşımız Sıkıyönetim Askeri Mahkemesi'nden emekli olmuş ve ilk defa bir hukuk mahkemesinde duruşmaya katılmakta idi.

Ben bu nedenlerle hakimlikten emekli olanların mutlaka en az 6 ay avukatlık stajı yapmaları gerektiği tezini savunmaktayım.