Mesajı Okuyun
Old 16-01-2013, 14:03   #30
hcicek

Sayın Av. Engin EKİCİ

Muhakkak ki arasında fark fardır, belki bu konuda tecrübelirinizde hatrı sayılır derecede çoktur, ancak şu konuya değinmek isterim ki, ben bir çok Ceza-Hukuk bir çok hakim ve bir çok duruşmada edindiğim kanaatimi belirttim ve neticede şu noktayı es geçmemek gerekir.

Tanıklar, taraflar yönünden hakimin uyarıları ancak sonucunu bilen açısından etkili olabilir, tanığa yalan beyandan suç duyurusunda bulunulacağı hatırlatıldığında vatandaş bunu hayatında hiç duymadıysa onun için çok bir anlam ifade etmeyecektir. ki amaç cezalandırmak da değil sadece gerçek adaleti sağlamaya çalışmak çabasından ileri gelir. ancak ne varki vatandaş bunu tam anlamayıp doğruyu sakladığında suç duyurusunda bulunmak ihtilaftan ihtilaf doğuruyor.

Neticede mesele tabi ki insanları hakir görmek aşağılamak veya bunu meşrulaştırmak değil, ancak empati yapmakta da fayda olduğunu düşünüyorum.

Son bir şey söylemek isterim ki yargılama yaptığınız bir dosyada inanılmaz kapsamlı olduğu gibi komplike ilişkiler iç içe girmiş ki neticede tek gerçeği biliyorsunuz bir taraf yalan söylüyor ama bu ispatlanamadığı gibi kimin söylediğini de belirleyemediğiniz için ne karar vereceğinizi kestiremiyorsunuz. bu ruh halininin de psikolojide derin açıklamaları olduğunu düşünüyorum.

Saygılar.