Mesajı Okuyun
Old 14-06-2007, 15:26   #86
persona

ingiliz uygulamasini basina gelmis birisi olarak ayrintili anlatmak istiyorum

oncelikle ingilterede buna stop and search deniyor, yani durdurup arama yapmak...

buradaki uygulamalarin asamalarida soyle...

1-polisler ( cunku ingilterede 2 serli dolasirlar hep) sizde supheli bir sey gorunce bilmiyorum hangi olcut var kafalarinda belki sadece koyu renkli saclara sahip olmak bile yeterli,--- hemen gayet kibarca sizi durduuyorlar, ve anlatmaya basliyorlar iste hangi kanuna dayali olarak sizi durdurduklarini ve yapacaklari aramalarin dercesini ve de arada bol bol ozur diliyorlar...

2-polis hicbir sekilde sizinle bu isle ilgisi olmayacak sekilde muhatap olmuyor , ve sizin bu aramayla ilgili sorularinizi gayet kibar sekilde cevapliyor...

3-polislerden bir tanesi, arama yaparken digeri, sizin kimlik bilgilerinizi kaydediyor, iste, boyunuzdan tutun, sizin milliyetiniz ve ne is yaptiginiz, neden burada oldugunuz falan...

4-arama yapan polis memuru, sizin ceplerinize kadar ariyor, cantanizin icine bakiyor, bundan once 2000 yilinda blair hukumetinin cikardigi terorle mucadele kanununun kendisine bu yetkiyi verdigini sIK sIK vurguluyor...

5-diger polis kayit islemini bitirdikten sonra merkezle baganti kuruyor, eger sizin adiniza kayit var mi diye... bu asamada ben bir soru sordum eger bir kayit varsa bu tutuklama gerektirirmi diye,cunku sadece arkadasinizla tartisma yapmissiniz, hayir dediler bunun sadece prosedur oldugunu soylediler ( ama bana pek inandirici gelmedi, buyuk ihtimal karakolda alirdim solugu )

6-arama ve merkezden olumlu yanit ciktiktan sonra polis tekrar sizden ozur dileyip, ayriliyor, yalniz burada en onemli nokta belkide, doldurdugu stop and search belgesini size imzalatip bir kopyasini veriyor... bu belgeyle siz eger , yapilan aramanin hukuk disina tastigini dusunuyorsaniz, mahkemeye gidip hakkinizi ariyabiliyorsunuz, bu belge o aramanin yapildigina ve butun ayrintilarinin yeraldigi, saati yeri falan , cok onemli bir belge niteliginde ,

bu anlamda, getirilen kanunda boyle bir belgeden soz edilmiyor, bence cok buyuk eksiklik, hemen giderilmeli, bunun disinda parmak izi bankasi falan, bence cok olumlu ve gec kalinmis gelismeler...

saygilar