Mesajı Okuyun
Old 05-06-2007, 17:08   #72
persona

yazilanlari tek tek okuma imkanim olmasada buradaki haber bana, ingilterede 7/7 saldirisindan sonraki surecte yasananlarin kopyasi gibi, hatta tam bu konu ile alakali bir forum acmistim ama maalesef hicbir meslektas gorus yazmamisti, ama simdi bakiyorum meslektaslar aslinda konuya duyarli...

buradada insanlar kendilerini patlatip 100 lerce insani oldurdukten sonraki surecte, cikan terorle mucadele kanunda polisin sadece gercek dunyadaki yetkileri degil sanal dunyadaki yetkileride olaganustu sekilde artti,

ve pakistan ve arap kokenli insanlar metroda uluorta sorgusuz sualsiz aranmaya basladilar, ibadet yerleri 24 saat gozetlenmeye basladi, bugun gelinen noktada artik MI5 tarafindan ,abartmiyorum neredeyse tum genc pakistanli ve arap kokenli britanya vatandasi insanlarin evleri gozetleniyor...

bu faaliyetler sonrasi, bir tane olasi buyuk patlama polis tarafindan onceden haber alinarak onlendi ki 1000 lerce insan olecekti eger basarili olsalardi...

ama , hic negatif etki olmuyor mu? en buyuk etkisi izlenen toplum kesiminin kendisini iyice toplumdan uzaklasmis gibi hissetmesi, 1 brezilyali nin yanlislikla polis tarafindan oldurulmesi.. birde yeni bir gundem basindaki ,artik iyice artan kameralar ve izlenme vakalari yuzunden nasil bir ulkede yasiyoruz demeye basladilar

AMA... buyuk bir ama var bu noktada, cokta buyuk bir karsi cikmada yok butun bu sistemlere cunku, sistemin faydali oldugu polisin isini iyi yaptigi yonunde cok guclu kani var, suc islendiginde arastirmaya gelen polis mufettisin ilk sordugu sey CCTV kamerasindan goruntu var mi?.. sonra olay yerinde bulunan kan orneginin polisin elindeki dna bankasinda karsiligi var mi? bunlar polisin eline cok cok buyuk avantaj veriyorlar...

haa bu noktada soyle denebilir peki polis e ne kadar guvenbiliriz, polisin nasil hukuk icinde kalmasi saglanabilir , bu bilgileri hukuka aykiri yerlerde kullanilmayacagini nasil garanti edebiliriz...

simdi siz zannetmeyinki ingiliz polisi cok boyle, insan haklarini gozetmeye merakli kibar falan, dunyanin hicbir yerinde polisler boyle yetistirilmiyorlar, cokca milletine baglilar, sert davranmalari kendilerine ogretilmis... peki bu adamlari hukuk icinde davranmaya yonelten sey ne... burada, bagimsiz polis denetleme kurumu diye bir kurum var, bu kurum hicbir yere bagli degil, tamamen bagimsiz, ve en ufak bir hukuka aykirilik sikayetini cok ciddi sekilde degerlendirip, cok hizli sekilde karar verip gorevini kotuye kullanan polisleri aninda aciga alip gerekirse aninda yerini degistiriyorlar.... bu bence sistemin vazgecilmez bir garantisi... bunun disinda mahkemeler ve gerektiginde avrupa insan haklari mahkemesi, hakkini kotuye kullanan polis e cok rahat ceza verebilecek konumdalar...
saygilar