Mesajı Okuyun
Old 05-03-2007, 18:13   #15
Av.G.K.

Varsayılan Sarf kararı:zulüm kararı

Avukatın bağımsızlığını yok eden ''sarf kararı''uygulamasının uygulaması daha şimdiden avukatlara zulüm oldu....Barolar birliği forumunda iki meslektaşımızın sarf kararı uygulaması sonucu başından geçenleri şöyle dile getirmişler:

'' CMK Yönetmeliğinin yürürlüğe girdiği tarih olan 2 Mart'tan sonra iki farklı mağdur için, birinde 22.30, diğerinde gece 01.30'da mağdur vekilliği için karakola gittim. Şimdi barom bana diyor ki evrakını bize getirme, savcıya götür, sarf kararı al. Yani artık savcı ile muhatapsın. Ya biri Allah rızası için söylesin ben şimdi savcıya gidip üç kuruş para için kapısında dikilip rica minnet sarf kararını nasıl alacağım. Nerede benim mesleki bağımsızlığım, meslek onurum. Olacak birşey mi bu? Daha düne kadar şüpheliye susma hakkını kullandırttık diye yüzünü asan, iğneleyici konuşan savcıya iki büklüm para için nasıl el açacağız? Dilenci miyiz, avukat mıyız nedir? Bir de ben bu işlere gece vakti diye ticari taksiyle gittim. Savcı bana derse ki otobüs dolmuş yok muydu, bu masraf fazladır, taksi mutad araç değil.Bilet parası veririz. Bir de onunla tartışmaya mı gireceğim meslektaşlarım? Barolar Birliği hemen tüm görevlendirmeleri durdurmalıdır. Nerede kaldı bizim mesleğimizin onuru? Meslek örgütümüz bizi bu şartlarda çalışmaya zorlamasın lütfen. Hepimiz avukatız. Birbirimizi anlamak zorundayız.''

''arkadaşlar biraz önce gaziantep'in bir ilçesine CMK görevlendirmesi için gittim.aracıma daha önce belirlenen miktar üzerinden yakıt aldım.ifadeye girdim.savcı bey sadece karar aldı daha sonra yani tarifeler belirlenince serbest meslek makbuzumun ve aracıma almış oldugum yakıta ilişkin faturayı getirmemi bunun üzerine sarf makbuzu düznelenecegini ve bildirecegim banka hesabına paranın yatıralacagını söyledi.Yatıralacak ama ne zaman? ilerleyen zamanlarda

Yani aynı ilçeye birkez daha gitmem iktiza ediyor.üstelik bu sefer yakıt parasını cebimden ödeyerek.

Şuana kadar olan gelişmeler.Cmk yönetmeliği ve bugün yaşadıgım olayların tamamından çıkardıgım sonuç
5 nisanı beklemeden hatta yarından tezi yok CMK listesinde istifa etmem gerek.

İnsanın parasıyla rezil olması bu olsa gerek.''

http://www.barobirlik.org.tr/forum/f...&get=last#1133