Mesajı Okuyun
Old 05-01-2007, 13:11   #5
Y£LİZ

Varsayılan Töreden kaçarken üç kez tecavüze uğradı

Nikáhsız olarak beraber yaşadığı Uğur Türkmen ağabeyi tarafından öldürülünce, 28 yaşındaki S.Ç., "Töre gereği ölüm sırası bende" diyerek Tarsus’u terk etti. Töre gerekçesiyle peşine düşen ölümden kaçarken üç kez tecavüze uğradığını anlatan S.Ç., "Artık bittim" dedi.

TARSUSLU bir ailenin kızı olan S.Ç., sürekli şiddet gördüğü için, áşık olduğu Uğur Türkmen’e kaçtı. Böylece, şiddetten kurtulacağını düşünüyordu. "Ağabeyim F., dediği hemen yapılmayınca döver, kafamda tabak kırardı. Bir gün ablam S. sofraya eksik çatal getirmişim diye sinirlenip beni ısırarak sokağa attı. Senelerce uzattığım saçlarımı kazıttı. Kahroldum" diyen S.Ç. dokuz ay Uğur Türkmen’le birlikte yaşadı. S.Ç., Türkmen’in önceki evliliğinden iki çocuğuna da annelik yaptı. Ancak Türkmen, S.Ç.’ye resmi olarak nikáhlanmadı. Bunun üzerine, 2 Temmuz 2006’da S.Ç.’nin ağabeyi Feridun Ç. tarafından öldürüldü. Hırdavatçıda işçi olarak çalışan Uğur Türkmen’i, işyerinde av tüfeğiyle vurarak öldüren Feridun Ç. olayın ardından kayıplara karıştı.

S.Ç. de ailesinden kaçarak önce Tarsus’taki Kadın Sığınma Evi’ne yerleşti. Ancak, ölüm korkusu orada da peşini bırakmadı. "Küçük bir yer. Babamın kulağına gitmiş. Oradan da mecburen kaçtım" diyen S.Ç., babasıyla konuşmayan amcasının kızına ulaşabilmek için İstanbul’a gelmek istedi. Ancak, yardım istediği insanlar S.Ç.’ye sırt çevirdi. Önce Mersin’de, sonra Tarsus’ta otobüs terminalinde tecavüze uğradığını söyleyen S.Ç., yolda yaşadıklarını şöyle anlattı:

SIĞINMA EVİNE YERLEŞTİRİN

"Ağabeyim namusum için peşime düştü. Ancak ben yollarda namusumu koruyamadım. Cebimdeki son parayla İstanbul’a geldim. İstanbul’da amcamın kızının evini ararken de bir dolmuşçu tecavüz etti. Çıldıracağım. Konuşacak dermanım kalmadı. Yardım istediğim herkes sırtını çevirdi. Babam, Tarsus’tayken haber yolladı. ’Ne yaparsan yap, nereye gidersen git, öldüreceğiz’ diyor. Ben ölümü bile bile kaçtım. Ölümüm töre gereği olacaksa, onlardan önce ben kendimi öldürürüm. Töreye kurban gitmek istemiyorum. Tek istediğim, ailemin beni bulamayacağı bir sığınma evine yerleşmek."

Konuyla ilgili olarak görüştüğümüz Sosyal Hizmetler İl Müdürü Seyfi Bozçelik, S.Ç.’yi geçici bir süre Sosyal Hizmetler’e bağlı bir yurtta misafir edeceklerini, ardından da bir sığınma evine yerleştireceklerini söyledi.
İSTESEK ÖLDÜRÜRDÜK

S.Ç.’nin kardeşi F.Ç, ağabeyi Feridun Ç.’nin Uğur Türkmen’i namus gereği öldürdüğünü söyledi. Kardeş F.Ç., "S.Ç.’yi de öldürecek misiniz?" sorusuna şu yanıtı verdi:

"Kardeşimize dokuz ay resmi nikáh yapmadı. Ağabeyim de gurur meselesi yaptı. Namusunu temizlemek için öldürdü. Eğer S.Ç.’yi öldürmek istesek, şimdiye kadar çoktan öldürürdük. Boşuna kaçıyor. Ardına düşecek olsam başımı belaya sokacağım. Bacımız, namusuna tabii ki sahip çıkacağız."

http://www.hurriyet.com.tr/gundem/57...rid=3431&oid=7