Mesajı Okuyun
Old 21-09-2012, 13:02   #11
Av.Emin

Alıntı:
Yazan Av.Ali ÇİTİL
Seminere katılma zorunluluğuna ilişkin değil seminerin bağlı bulunduğu Barodan alınma zorunluluğuna dair yasal bir dayanak var mı?

Bana göre var.Şöyel ki,

Avukat baro levhasına yazılma talebinde bulunduğu baro bölgesinde tüm iş ve işlemlerini gerçekleştirir. Bizim meslek iel ilgili tüm faaliyetlerimiz kanun gereği kurulmuş meslek örgütümüz olan baro tarafından gerçekleştirilir. Bununla ilgili Avukatlık Kanunda birçok hüküm mevcut ruhsat verilmesi,ceza verilmesi,izin verilmesi vesaire.

Aynı yönergenin :MESLEK İÇİ EĞİTİM SEMİNERLERİ
Madde 31 : CMK Siciline kayıt olmak isteyen avukatlar, uygulamada farkındalık, beceri, dayanışma, iletişim ve işbirliğinin sağlanması amacıyla Baronunun öngördüğü eğitim seminerine katılmak zorundadırlar. Meslek içi eğitim seminerine katılmak, CMK siciline kayıt olmanın ön koşuludur.

Maddesinin lafzından ve ruhundan anlaşıldığı üzere İstanbul Barosu bölgesinde CMK görevine atanmak için İstanbul Barosu tarafında verilen semineri almak mecbur olduğu kanaatindeyim.

NOT: Bende CMK seminerini bekliyorum 5 ay oldu. Geçen aradım Baroyu Şubatta ancak gelir dediler. Bunu eleştirmememk mümkün değil.

Saygılarımla