Mesajı Okuyun
Old 07-08-2006, 10:58   #4
avhuseyinozbek

Değerli hukukçular,
CMK görevini protestomuz, bir haftaya yakın süredir devam ediyor. Bu eylemin algılanış ve topluma aktarılışına bakacak olursak, "ne kadar ekmek o kadar köfte" mantığıyla hareket ettiğimizin düşünüldüğünü görüyorum. Girdiğim diğer hukuk sitelerinde de birdenbire, yaptığımız işin "kamu görevi" olduğu, bir doktor nasıl hastaya bakmaktan kaçamazsa bizim de bu görevden kaçamıyacağımız, yaptığımızın yanlış olduğu yolunda bir kanaat belirtilmesiyle karşılaşıyorum
Güzel de, duruşmada veya hazırlık soruşturmasında bizim yaptığımız görevin kamu görevi olduğu neden hatırlanmıyordu ?
Usule göre, tanığın "dinlenmesinden " bahsedilirken, tanığın sorgulandığı,tanığın sözünün kesildiği, halen avukatın gerek hazırlık ve gerekse duruşmada soracağı bir soruyu sordurmamak için yapılanlar, kamu görevini engellemek değilse ne olabilir acaba ?
Bu cevabı okuyan arkadaşlardan ve barolarımızdan benim de bir talebim var ,
Bu vesile ile sadece paramızın ödenmesini değil, duruşma salonlarında ve soruşturma safhasında da "adam" yerine konulmamız için neler yapılabileceğini de bir tartışmaya açsak da şu "kamu görevini" adlet mensubuna yakışacak şekilde yapabilsek kötü mü olur ?
Bu vesileyle bari savunma mesleği de yerine oturabilir ümidini yaşamak istiyorum da.....