Mesajı Okuyun
Old 11-05-2010, 02:36   #95
fidel kadastro

daha önceki mesajımda işlerin büyükşehirlerde biraz daha sorunlu olduğundan bahsetmiştim.

savcılığa şikayet, memurun işini yapmak için sizden menfaat talep etmesi durumunda söz konusu olmalı. mesela, belli sayıdaki dosyayı yenilemek için dosya başına ücret(!) talep edilmesi(irtikap); haciz işleminden sonra memurun ve şöforün belli meblağlarda harçlık(!) istemesi durumları gibi(görevi kötüye kullanma)...

yoksa tereddüt edilen bir talebi, icra müdürü veya yardımcısı reddetti diye kimse için savcılığa suç duyurusunda bulunulmamalı.

bir kaç yıl önce bir büyükşehrimizde; şahsımdan, icra dosyalarını yenilemek için dosya başına 20 lira istenmişti. ben de durumu oradaki baroya bildirdim, iki meslektaşım icra dairesine geldi, ben yine yenileme talebinde bulundum; memur, menfaat isteğini meslektaşlarım önünde de dile getirdi. bunun üzerine savcılığa şikayet dilekçesi verdim ve meslektaşları da tanık olarak dinlettim.

sonraları bu muameleye, o dairede olmasa da, başka dairelerde o kadar çok maruz kaldım ki; bütün hayatımın savcılığa şikayet dilekçesi yazarak geçeceğini düşünmeye başladım. inanın, büyükşehirlerdeki icra dairelerinde gözlemlediğim yolsuzluk ve yozlaşma, sadece bir kaç daireye ve memura münhasır değil. aksini düşünen arkadaşa veya meslektaşa, benimle icra dairelerinde bir hafta geçirmeyi vaadediyorum.