Mesajı Okuyun
Old 14-02-2007, 11:25   #6
Hekimbaşı

Varsayılan Taşıyıcı annelikte istemli düşük

Sn.Katılımcılar,

Görüşlerimde 'Taşıyıcı Annelik' konusunu atlamışım. İstemli düşüğe çok ender konu olacaktır, ama yine de ele almak gerek. Dünyada o kadar çok sahipsiz bebek, çocuk varken böyle bir yöntemi sapkınlık olarak değerlendiriyorum. Bu uygulama bana Hitler' in kurdurduğu 'Ari Irk Haraları' nı anımsatıyor. Buna kesinlikle izin verilmemeli ve başvuranlar şiddetle cezalandırılarak çocuk varsa da ellerinden alınmalı. Bu durum ortaya çıktığında, tıbbi süre tükenmemişse, taşıyıcının düşük yaptırmasına da karşı çıkılamaz, hatta teşvik edilmelidir ve başkalarının bu kararda söz hakkı bulunamaz. Öte yandan, ilgili masrafların da taşıtanlar tarafından karşılanması gerekir.

Biraz konu dışına taşacağım, ama buna neden bu kadar kibar, sevecen ve yüceltici bir ad verilmiş, anlamakta güçlük çekiyorum. Aslında 'rahim kiralama' veya 'kiralık gebelik' gibi aşağılayıcı bir terim kullanmak daha uygun olurdu.

Buna çok benzer bir art düşünceyle ülkemiz insanlarının konuya buldukları pratik çözümler var, bunlara ne yapılabilir bilemiyorum. Örneğin, çocuğu olmayan çiftler kardeşlerinden çocuk doğurmalarını istiyor ve o çocuğu nüfuslarına kaydettirebiliyor, veya sadece büyütüyorlar. Bu yaklaşımlar da bana göre biraz ırkçılık kokuyor. 'Benim kanımdan olsun' ne demek? Allah' tan düşük istemi olsa bile, bu gibi durumlarda dava konusu edilmeyecektir.

Saygılarımla,