Mesajı Okuyun
Old 04-04-2007, 16:15   #4
seyitsonmez

Mutsuz

Çok geniş bir soru sorduğumun farkında olaraktan kısaltıyorum birazcık. Kiralanmak istenen bir işyeri var. Kira sözleşmesinin maddelerinin birinde "kiralanan yer alt kiraya verilemez ama kiracının müşterilerinden a ve b ile kiracı arasında işyeri tahsis sözleşmesi yapılabilir."

Ayrıca büyük plazaların çok küçük odalarının işyeri tahsis sözleşmesiyle kiraya verildiği ve bunun sonucunda vergi dairesinnin kira sözleşmesinin aksine damga vergisi almadığını duydum.

sevgiyle kalın..

Alıntı:
Yazan Av. Hulusi Metin
Sayın Meslektaşım,

Sorunuzla ilgili olarak elinizde belge var mı,
Yoksa bir yerde mi okudunuz ya da duydunuz?
Tarafları kim ? (Kamu, Vakıf ...)

Kamu ya da Özel Hukuk kaynaklı önce bir "Tahsis kararı" alınması ve buna bağlı olarak da daha sonra bir kira sözleşmesi" yapılması mümkündür.
Örnek:
1163 s.Kooperatifler Kanunu m.8
Yapı kooperatiflerinde konut, işyeri ve ortak sayısı genel kurulca belirlenir.

Cok geniş bir soru sorduğumun farkında olaraktan daraltıyorum birazcık. Kiralanmak istenen bir işyeri var kira sözleşmesinin maddelerinin birisinde "kiralanan yer alt kiraya verilemez ama kiracının müşterilerinden a ve b ile kiracı arasında işyeri tahsis sözleşmesi yapılabilir."

Ayrıca büyük plazaların çok küçük odalarının işyeri tahsis sözleşmesiyle kiraya verildiği ve bunun sonucunda vergi dairesinin kira sözleşmesinin aksine damga vergisi almadığını duydum.

sevgiyle kalın....

Saygılar