Mesajı Okuyun
Old 19-09-2012, 13:03   #16
Olcayhukuk.com

Bir davamızda, bilirkişi özel okul öğretmeninin maaşını olması gerekenden düşük tespit ettiğinden, aşağıdaki madde kapsamında bir resmi kuruma müzekkere yazdırarak, müvekkille aynı süredir çalışan bir resmi kurum öğretmeninin maaşının ne kadar olduğunu belirlemek ve dosya kapsamında delil olarak kullanmak istiyoruz. Böyle bir durumda acaba nereye müzekkere yazılmalıdır? Aklıma MEB alternatif olarak da Maliye Bakanlığı geliyor. Tecrübelerini paylaşacak olanlar varsa çok memnun olurum. Saygılar..

KANUN NO: 5580

ÖZEL ÖĞRETİM KURUMLARI KANUNU

Özlük Hakları ve Sorumluluklar,

MADDE 9- Kurumlarda çalışan yönetici, öğretmen, uzman öğretici ve usta öğreticiler ile kurucu veya kurucu temsilcisi arasında yapılacak iş sözleşmesi, en az bir takvim yılı süreli olmak üzere yönetmelikle belirtilen esaslara göre yazılı olarak yapılır. Mazeretleri nedeniyle kurumdan ayrılan öğretmen ve öğreticilerin yerine alınacak olanlar ile devredilen kurumların yönetici, öğretmen ve öğreticileri ile bir yıldan daha az bir süre için de iş sözleşmesi yapılabilir.

Okullarda yöneticilik ve eğitim-öğretim hizmeti yapanlara, kıdemlerine göre (emekliler hariç) dengi resmi okullarda ödenen aylık ile sosyal yardım kapsamındaki ek ödeme tutarlarından az ücret verilemez.