Mesajı Okuyun
Old 16-04-2012, 09:06   #11
Av. İbrahim YİĞİT

Saygıdeğer meslektaşlarım, bu konuda yazacağım son mesaj olduğunu belirterek şunu söylemek istiyorum ki; yanlışta ısrar etmek doğru bir anlayış değildir. Düşüncemin aksini ispat eder bir done ile gelinirse tartışmamıza bunun üzerinden devam edebiliriz. Ancak bahsi geçen konuda Yargıtay'da bir karar uyuşmazlığı bulunmadığı gibi, doktirin de Yargıtay ile hem fikirdir. Yukarıda kararlarla anlatmaya çalıştığım hususu aşağıdaki doktirin görüşleri ile de son defa yineliyorum.

Sayın Prof. Dr. Sarper Süzek'in "İş Hukuku" isimli İstanbul 2011 Beta yayınları basımlı kitabının 231. sayfası 2. paragrafında " ... Belirli süreli iş akdinin yapılmasının objektif (esaslı) bir nedeni varsa ve bu neden devam ediyorsa veya yeni bir objektif neden ortaya çıkmışsa belirli süreli sözleşmeler yinelenebilir. Aynı şekilde, belirli süreli iş akdinin kurulması yasa gereği ise, bunu izleyen zincirleme sözleşmeler belirsiz süreli iş akdine dönüşmezler, belirli süreli kalmaya devam ederler. Örneğin, yukarıda da görüldüğü gibi Özel Öğretim Kurumları Kanununun 9. maddesinin 1. fıkrasına göre özel okul öğretmenleri ile belirli süreli sözleşme yapılması zorunlu olduğundan, bu kişilerle zincirleme belirli süreli sözleşme yapılması halinde dahi bu sözleşmeler belirsiz süreli iş akdine dönüşmezler. Aynı şekilde, Türk Ticaret Kanununun 314. ve 344. maddeleri anonim şirket müdürleri ile belirli süreli iş akdi yapılmasını haklı kıldığından bu sözleşmelerin yenilenmesi halinde de iş akitleri belirli süreli kalmaya devam eder ... " (Kaynaklar; Alpagut, Değerlendirme 2005, 77 - Centel, Özel Okul Öğretmeni, 24 - Başterzi, Belirli Süreli Sözleşme, 178-179 - Güzel, Değerlendirme 2005, 28-31 )

Yine Yargıtay 9. Hukuk Dairesi Başkanı sayın Dr. Mustafa Kılıçoğlu ile Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğretim üye sayın Doç. Dr. Kemal Şenocak'ın birlikte yazdıkları 2008 baskı yılı " İş Kanunun Şerhi" isimli kitaplarının 1. cilt 280. sayfası 2. paragrafında " ... Hakim görüş, ilk kurulacak olan belirli süreli sözleşmelerde de objektif nedenin varlığını aradığından bu hükmü , belirli süreli iş akdinin yapılmasının objektif nedeni varsa ve bu neden devam ediyorsa veya yeni bir neden ortaya çıkmışsa belirli süreli iş sözleşmeleri yenilenebilir şeklinde yorumlamaktadır. Şüphesiz, belirli süreli iş sözleşmesinin kurulması, 625 sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanununun 32 b maddesinin 1. fıkrası hükmü gibi yasa gereği ise, zincirleme sözleşmeler belirsiz süreli sözleşmeye dönüşmezler ... "

Saygılarımla.