Mesajı Okuyun
Old 13-04-2012, 09:59   #6
yılmazkan

Özel Öğretim Kurumları Kanunun 9/1 fıkrasında sayılan görevlilerle yapılacak sözleşmelerin bir takvim yılından az süreli olmayacağı düzenlenmiştir. Bu hüküm ilgili öğretmenleri süre yönünden korumak onları güvencesiz bırakmamak amacıyla öngörülmüştür. Aynı kanunun 5.fıkrasının a bendinde bu kişilerin sosyal güvenlik ile özlük hakları yönünden sosyal güvenlik kanunu ile 4857 sayılı İş Kanununa tabi olacakları düzenlenmiştir. İş hukukunda asıl olan belirsiz süreli sözleşmelerdir. Belirli süreli sözleşme yapmak istisnadır. 4857 sayılı İş Kanununun 11.maddesinde esaslı bir neden olmadıkça belirli süreli sözleşmelerin birden fazla üst üste yapılması yasaklanmış, aksi halde sözleşmenin belirsiz süreli sözleşmeye dönüşeceği hükme bağlanmıştır. Özel Öğretim Kurumları kanunun 9/5'in yollaması ile olayınızda 4857 sayılı kanunun uygulanması mümkündür. ÖÖKK 9.maddesinde düzenlenmiş olan bir yıllık asgari süre İş Kanunu anlamında esaslı neden değildir. Bu nedenle tekrarlayan sözleşmeler belirsiz süreli sözleşmeye dönüşmüştür diye düşünüyorum. Müvekkilinize sözleşme yapılırken istifa ve ibraname imzalatılması iş kanunu 24/II anlamında ahlak ve iyi niyetle bağdaşmayan haldir. İstifa ve ibraname imzalatıldığının ispatı zor olmakla birlikte bahsettiğiniz gibi müvekkiliniz ücret alacakları tam olarak ödenmiyorsa 24/II-e uyarınca da sözleşmeyi derhal feshedebilirsiniz. Ancak sözleşmeyi fesheden taraf siz olursanız haklı bile olsanız ihbar tazminatı almanız mümkün değildir.