Mesajı Okuyun
Old 04-01-2007, 15:57   #3
attorneytalay

Turgay Bey,

Oncelikle basiniz sağolsun.

özel hastahane söz konusu olduğu için hastane aleyhine Sayın Adillerin de çok doğru bir şekilde belirttiği gibi bk 55'e istinaden dava açabilirisiniz. Ayrıca ilgili doktora karşı da hukuk davası açabileceğiniz gibi ölüme sebebiyete dayanarak ceza davasi da açmanız mümkün( biraz genişletme gibi olsa mesleki yükümlülüklerini yerine getirmesinden dolayı cezai olarak sorumlu olmasi gerektiğini düşünüyorum-tabi ceza konusunda uzmanlar eminim daha sağlıklı bilgi verirler.)

Bu arada sorunuzla ilgili olmasa da eğer özel hastahane değil de devlet hastahanesi olsaydı bu durumda Anayasa md 125 ve DMK md 13 gereğince davayı ilgili idare aleyhine açabiliridiniz(Hastahane ve Sağlık Bakanlığı)

Bu vesileyle ben de bir soru sormak istiyorum özel hastahaneler neticede sağlık bakanlığı'na bağlı değil mi yani bu hastahanelerin denetlenmesi vs nasıl yapılıyor her isteyen özel hastahane açabilir mi? Dolayısıyla biraz zorlama da olsa Sağlık Bakanlığı aleyhine de dava açılması mümkün olmalı diye düşünüyorum zira sonuçta özel hastahaneler başıboş değiller herhalde,

cevap veren herkese saygilarimi yolluyorm, Turgay taziyelerimi bir kez daha yineliyor ve saygilarimi yoluyorum

talay