Mesajı Okuyun
Old 16-08-2005, 21:50   #57
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Varsayılan Töre,Tecavüz,Namus Üçgeni

B.S. de, Tecavüz Mağdurları Gibi Sahipsiz

İzmir'de evine giren hırsızın tecavüzüne uğrayan, işten atılan, nişanlısının terk ettiği B.S. ile ilgili konuşan milletvekili Arıtman, tecavüze uğrayan kadınların devlet korumasından ve desteğinden yoksun olduğunu söyledi.

--------------------------------------------------------------------------------
BİA Haber Merkezi
09/08/2005 Ayşe DURUKAN --------------------------------------------------------------------------------
BİA (İstanbul) - İki kadın. Biri İzmir'de yaşayan B.S. Bir gece evine giren hırsızın tecavüzüne uğruyor ve medyanın diline düşüyor. H.İ. ise aşiretin ölüm emrinden kaçıyor. Bir töre kurbanı. Üç çocuğu var.

İkisinin de sosyal güvencesi yok. H.ya Bakan Nimet Çubukçu, B.S.'ye de Kadın Hastalıkları ve Doğum uzmanı İzmir Milletvekili Canan Arıtman. sahip çıkıyor ve Sağlık Bakanlığını göreve çağırıyor. B.S.'nin gebelik riski taşıdığını söylüyor.

Arıtman, tecavüze uğrayan kadınlara, "hak etmiştir" önyargısıyla yaklaşılmasının da yeni bir olgu olmadığına işaret ediyor. Yasaların tecavüze uğrayanı korumadığını ve bunun da tecavüz edeni haklı kıldığı kanısında. "Bu konuda yasalar yetersiz" diyor.

Tecavüzcü haklı çıkıyor

Canan Arıtman, söyleşimiz sırasında bianet'e ilk müjdeyi veriyor:

"Sağlık Bakanlığı beni aradı ve B.S.'ye sahip çıktı. Kadın derneklerinin de sahip çıkması gerekiyor. Psikolojik ve psikiyatrik tedavi görmeli. Gebeliği önleyici tedavi görmeli. Toplum olarak, çok yürekli bir kadın olan B.S.'ye sahip çıkmalıyız" dedi.

Devlet Bakanı Nimet Çubukçu'nun da B.S.'ye sahip çıktığı haberini verdiğimiz Arıtman, "Pek kadından yana bir bakanımız değil. Görevinin gereğini yerine getirir, diye umuyorum" diye konuştu.

Devlet mağduru korumuyor

Arıtman'a göre, psikolojik, psikiyatrik ya da gebeliği önleyici tedavi, B.S.'nin şu anda acil gereksinim duyduğu yardım. Genel anlamdaysa, B.S. adına yapılacak bir girişim de, tecavüz mağdurlarıyla ilgili olarak kurulacak bir birimle ilgili.

CHP milletvekili Canan Arıtman, bianet'e bu konuda şunları söylüyor:

"Tecavüze uğrayan çok az kadın kendisini kamuoyunun bakışlarına terk eder. Çoğu bu ayıbı kendileri yapmışçasına, toplumsal baskı nedeniyle gizlemek eğilimindedir. B.S.'yi bu nedenle desteklememiz gerek.

Bir başka husus da, tecavüze uğrayan kadınlarla ilgilenecek bir birimin olmaması. B.S. tecavüze uğruyor. Karakol ifadesini alıyor ve serbest bırakıyor.

Oysa Avrupa ülkelerinde, tecavüz mağdurlarıyla ilgilenen karakollarda özel bir birim oluyor. Öncelikle o kadınla kadın polisler ilgileniyor. Hastaneye sevk ediyorlar ve psikolojik destek veriyorlar."

B.S. kayıtdışı ekonomide sayılıyor

Arıtman'a göre tecavüze uğrayan kadınları bekleyen en önemli sorun toplumsal tepki:

"B.S.'yi takip etmemiz lazım. Toplum olarak, bu kadınlara, daha sonra karşılaşacakları toplumsal tepki için sahip çıkmalıyız. B.S. yürekli bir kadın ve yüreklice sahip çıkılmayı hak ediyor."

Arıtman, B.S.'nin işvereniyle de görüştüğünü söyledi. Genç kadının, nişanlısıyla birlikte sigortasız ve kayıt dışı ekonominin bir sayısal olgusu olarak çalışıyor.

Arıtman'a, G., "Ben işten atmadım. Nişanlısı burada çalışıyordu. Kendisi gelip gidiyordu. Yine de sahip çıktım, karakola elemanımı gönderdim" diyor.

Arıtman, B.S.'nin topluma kazandırılması için iş bulunması gerektiğini söylüyor. B.S. yalnız bir kadın. Babası vefat etmiş.

"Ona destek olduğumuzu görmeli. Ayakları üzerinde durabilmesi için iş bulunmalı. Yalnız olmadığını bilmeli. Bu aşamada kendisine verilecek her destek, tecavüz mağduru tüm kadınların da seslerini yükseltmesini sağlar, tecavüzcü için tehdit oluşturur."

Hastaneye bile götürülmemiş

Bugüne kadar kimse elinden tutmamış B.S.'nin. Karakolda da destek veren çıkmamış. Hastaneye bile götürülmemiş. Konunun uzmanlarına gösterilmemiş.

Arıtman, "Zaten nasıl gösterilecek ki? Devletimizin bu tür kurumları yok ki. İfadesini alıp sokağa bırakıyorlar. Bu tür olaylarda hep gönüllüler koşturuyor. Bizim gibi bir ülkede, bu tür konularda, kadınların koruma ve kollama altına alınması lazım. B.S. bir örnek. O, başka kente gidip, yaşamını yeniden kurmayı düşünüyor" diyor.

B.S. ve H. Türkiye'den iki kadın portresi. Biri tecavüz diğeri de töre mağduru. Birinin üç çocuğu var diğerinin ise sığınacak tek kapısı yok. Yıllarca sosyal güvencesiz, yaşar gibi yapan kadınlar her ikisi de. Eğer başlarına, yaygın medyanın ilgi gösterdiği olay gelmese, ne devletin ne de bizlerin onları fark edeceği yok. (AD)
.....
.....