Mesajı Okuyun
Old 24-01-2008, 00:13   #1
av.özgekaya

Olumlu ihtiyati hacizle başlayan ilamsız takibe yapılan itirazsonrası ihtiyati haczin durumu

sayın meslektaşlarım. aklıma takılan bi konuda fikirlerinizi paylaşmak isterim. ihtiyati haciz kararı aldım ve bunu icraya koydum diyelim. ihtiyati hacizle birlikte borçlunun olmadığı bi esnada menkul haczettim. 1 gün sonra ilamsız takip yoluyla esas takibe geçtim. Ve borçluya ödeme emri ile birlikte aynı tebligat zarfında 103 ihbarnamesini de gönderdim. borçlu ilamsız takibe itiraz etti. icra müdürü takibi durdurdu. ama borçlu daha önceden aldığım ihtiyati haciz kararına ve 103 ihbarnamesine itiraz etmedi. şimdi böylece aynı icra dairesinde itiraz edilmeyen ihtiyati hacizli bir dosya ve itiraz edilen esas takip dosyası oldu. benim düşüncem. ben itirazın kaldırılmasına veya iptaline dair mahkeme süreci sonuçlanmadan ihtiyati haciz dosyamdaki hacizleri icrai hacze dönüştüremeyeceğinden, malların satışını isteyemem. Ama malların en azından muhafazasını isteyebileceğim kanaatindeyim. Fakat icra müdürü dosya durduğundan hiç bir işlem yapamazsın diyor.

Bu konunun haricinde aklıma takılna başka bi husus eğer aynı borçlu aynı anda hem dosyaya hemde ihtiyati hacze itiraz ettiğinde; diyelimki ihtiyati haczi aldığım mahkeme borçlunun itirazını reddetti ve ihtiyati haczimi haklı buldu. ama itm veya genel mahkeme, duran esas takipteki borçlunun itirazını haklı buldu ve esas takibimi iptal etti. bu durum bi çelişki yaratacak mıdır sizce? saygılarımla