Mesajı Okuyun
Old 05-04-2010, 14:07   #4
Av.Yüksel Eren

Sayın üyeler,

Sayın aes'in sorusuna verilecek cevapları ve yorumları cevabını ben de merak ediyorum.

Şöyle ki;

Sayın Av. İlknur'un da belirttiği üzere sigortalılık süresi ve prim ödeme gün sayısı, kişinin işe giriş tarihinde göre kademeli olarak belirlenmiştir. Bilindiği üzere 506 sayılı SSK, --142., 143., geçici 20., 81., 87. maddeler hariç-- 01/10/2008 tarihi itibariyle yürürlükten kaldırılmıştır. Kıdem tazminatını düzenleyen 1475 sayılı İŞ Kanunu'nun 14/5 maddesinde, 506 sayılı kanunun 60. maddesinin A bendinin (a) ve (b) alt bentlerinde öngörülen yaşlar dışında kalan diğer şartları veya aynı Kanunun Geçici 81 inci maddesine göre yaşlılık aylığı bağlanması için öngörülen sigortalılık süresini ve prim ödeme gün sayısını tamamlayarak kendi istekleri ile işten ayrılmaları durumunda kıdem tazminatına hak kazanılacağı hususu düzenlenmektedir.

506 sayılı kanunun 60. maddesi yürürlükten kaldırıldığına göre geçici 81. maddesi burada uygulanacak hükümdür. Geçici Madde 81 - (Ek madde: 25/08/1999 - 4447/17 md.)Bu Kanunun yürürlüğe girdiği tarihte .... diye başlayarak işe giriş tarihine göre kademeli yaş, yıl ve prim ödeme gün şartının yerine getirilmesi durumunda emekli olunabileceğini düzenlemektedir. Burada sayılan şartlardan yaş dışında kalan (prim ödeme gün sayısı ve sigortalılık yılı) şartlarını dolduranların -durumlarını belgeleyen yazı ile- işverene müracaatla kıdem tazminatına hak kazanacağı ortadadır.

Geçici 81. maddede devamla;

C) (Değişik bend: 23/05/2002 - 4759 S.K./3. md.)(**) a) 23/05/2002 tarihinde 15 yıllık sigortalılık süresini kadın ise 50, erkek ise 55 yaşını doldurmuş ve 3600 gün malullük, yaşlılık ve ölüm sigortaları primi ödemiş bulunanlara istekleri halinde yaşlılık aylığı bağlanır. hükmü yer almaktaır.

Yukarıdaki tespitlerden sonra, eklenen Yargıtay kararının 2004 yılına ait olduğu ve 506 sayılı kanunun 60. maddesinin yürürlükten kaldırılmış olması nedeniyle, sayın aes'in de belirttiği üzere SGK uzmanları ve internet forumlarında belirtildiği şekilde, 3600 gün ve 15 yıl sigortalılık şartını taşıyan herkesin kıdem tazminatına hak kazanacağı şeklindeki görüş, mevcut yasal düzenleme karşısında geçerliliğini yitirmiştir denilebilir mi?

Yoksa ben mi yanlış yorum yapıyorum.

Cevap verecek ve yorum yapacak üyelere şimdiden teşekkür ederim.

Saygılar,

Av. Yüksel Eren