Mesajı Okuyun
Old 06-08-2019, 20:39   #7
Mgul

Öncelikle mesleğiniz hayırlı olması dileğiyle başlamak istiyorum.
Ancak ben bir kaç hususta size acı ama gerçekleri de belirtnek isterim.

Hukuk fakültesinin ekmek peynir gibi açılmış olduğu ve kontejyanlarında haddinden fazla olduğu ülkemizin piyasasını ve meslektaşlarımın olaya bakış açısından bildirmek istiyorum, bir çoğunu tasnif etmeden.

Sizin istediğiniz hiç bir şey gerçekleşmez maalesef. Üzülerek belirtmek gerekirse bir çok meslektaş emek sömürüsü yapmakta , hele ki kendini geliştirmek adına fark yaratmak isteyen ve bu sebeple de yükseklisans yapmak isteyen bir meslektaşının emeğini sömürmesindeki bu engeli istemez. Bu sebeple maddi kaygılarla ya yükseklisans yapacaksınız ya çalışacaksınız.

Diğer yandan maalesef birçok meslektaş tecrübesiz , ki kişiye göre değişiyor, bir yeni avukata 3.000TL ve üstü maaş vermiyor. Asgari ücretin altında çalıştıran var . Bir ara meslektaşlarımın çalışma koşullarını iş ilanları üzerinden öğrenmek istediğimde aynen aktarıyorum şartlarını ; evli olmayan , seyahat engel bulunmayan,ingilizceyi ana dilimiz gibi bildiğimizi kabul ederek 2 ve 3 dili bilen tercihen denilmekte ve maaşı da emin olun beklentilerin üçte biri bile değildi. Tecrübe kazanmak adına bu sömürüye boyun eğen meslektaşlarımızın da sayısını azımsamamak lazım.

Adli yardım ve CMK gelirlerine ortak olan meslektaşlarımı duymuştum, mesleğimizin yüz karaları. Ona kadar düşmüşler .

Tabi her hukuk bürosu belirtmiş olduğum şartları taşımıyor . Umarım işiniz ve şansınız yaver gider istediğiniz gibi iş ortamına ve beklentilerinize ulaşırsınız . Ama nacizane tavsiyem bir avukatlık ortaklığında gider ortağı olabilirsiniz, hem tecrübe kazanmış , hem kendi davalarınız almış hem de yüksek lisansınızı yapmış olursunuz.