Mesajı Okuyun
Old 27-12-2006, 12:42   #1
Ayşegül Kanat

Varsayılan Bir Haber-Mağdurun Korunması-Bir Öneri-İmza Kampanyası

Sevgili Arkadaşlar, aşağıda alıntısını yaptığım bir haberi okur musunuz lütfen. Bir yargıç, yapması gerekeni yapmış, mağduru korumuş. Buradan Yargıç Nuh Kalkan'ı kendi adıma kutluyorum.

Önerim THS Çalışma grubu olarak toplu bir teşekkür mesajı yazabilir miyiz? Daha önce bu tür kutlamaların savcı ve yargıçlara "destek" anlamı taşıdığını bildiğim için öneriyi size sunuyorum. Yalnız olmadıklarını, hatalı davranışları kadar, yüceltilecek davranışlarının da izleyicisi olduğumuzu bilmeleri önemli diye düşünüyorum.

Ne dersiniz? Saygılar

Tecavüz mağduru küçük kızı, hákim salondan çıkardı

27 Aralık 2006Recep DEMİRCİ/ERZİNCAN, (DHA) Erzincan’ın Üzümlü İlçesi’nde iki kişinin tecavüzüne uğrayan 7 yaşındaki kız çocuğu G.G. dünkü duruşmaya getirilince hákimin uyarısıyla salondan çıkarıldı. Mahkeme başkanı, anne-babayı, "Bu çocuğa aynı dehşeti yaşatmanın anlamı yok. Artık mahkemeye getirmeyin" diyerek uyardı.

Erzincan Ağır Ceza Mahkemesi’nde dün yapılan ikinci duruşmaya sanıklar 30 yıl hapsi istenen 65 yaşındaki A.D. ve 20 yıl istenen 42 yaşındaki H.D. ile defalarca tecavüze uğrayan 7 yaşındaki G.G., annesi Hayriye G. ve babası Cengiz G. katıldı. Duruşmanın başında tecavüz mağduru G.G.’nin de salonda olduğunu farkeden mahkeme başkanı Nuh Kalkan, küçük kızı hemen salondan çıkarttı. Aynı zamanda Adli Yargı ve Adalet Komisyonu Başkanı olan Hákim Nuh Kalkan, ilk duruşmada G.G.’nin ifadesinin alındığını belirterek, "Bu çocuğun sanıklarla bir daha bir araya gelerek aynı olayları yaşamaması ve psikolojisinin bozulmaması için bundan sonra duruşmalara getirmeyin" diyerek aileyi uyardı.Dünkü duruşmada sanıklar A.D. ile H.D.’nin tutukluluk halinin devamına karar verildi. Mahkeme, 6 Aralık’ta İstanbul’a giden ve Adli Tıp Kurumu’nda muayeneden geçirilen G.G. ile ilgili raporun gelmesi için duruşmayı 13 Şubat’a erteledi. Cezaevi aracıyla getirilip götürülen sanıklar linç edilme tehlikesine karşı arka kapıdan adliyeye sokuldu. A.D. ile H.D.’nin çevresinde geniş güvenlik önlemleri alındı.