Mesajı Okuyun
Old 11-08-2004, 17:38   #6
nfb

sayın dostlar,
bu meslekte 25 yılımı doldurdum ve bu tavır ve tarzdan artık yoruldum.
beni isyan noktasına götüren şey, adımızın bir türlü 9'dan 8'e inememesi.
bir anket yapılsa ve sadece iki seçenekli şu soru sorulsa :

BU ÜLKEDE AVUKATLARA GÜVENİLİR Mİ GÜVENİLMEZ Mİ?

Sizce sonuç naslı olurdu?

Bana göre güvenilmez seçeneği bariz bir üstünlük sağlardı. Peki niye? Bunun tek sorumlusu bizler miyiz acaba? Yoksa davada kaybeden tarafında yer alan müvekkilin ilk olarak söyleyeceği "avukatım beni sattı" ile başlayıp uzayıp gidecek olan müvekkilin menfi propagandaları mı? Aynı davada görev alan avukatların adliye koridorlarında eğer yanlarında müvekkilleri varsa birbirleriyle sohbet etmekten bile alıkoyan o baskının ne demek olduğunu ancak yaşayanlar bilir.

Her meslekte olduğu gibi bizde de görevini layıkıyla yapmayan meslekdaşlarımız elbette vardır. Ama bütün avukatları aynı kefeye koyup bu anlamsız önyargıyla yaklaşılması ne derece doğru ne derece haklı ne derece ADİL? Kendileri için adalet isteyerek avukata başvuran avukatına adil davranmayacaksa bu nasıl olacak?
Bir ülke düşünün ki hangi iktidar gelirse gelsin en başta başbakanlar sonra da bakanlar, müsteşarlar, genel müdürler, bunlara yakın olan iş adamları hepsi hortumcu, doktorlar para için olmaz ameliyatlar yapar, avukatlar davaları satar, sigortacılar ileride hasar ödememek üzere poliçe yaparlar, muhasebeciler mükelleflerin mali açıklarını kapatır vergi kaçırmaya yardım ederler.
Peki bu ülkde hiç mi ehli namus iş yapan adam yok? yada bu düşünce tarzıyla bu ülkede nasıl huzurla yaşanacaktır?

Uzun lafın kısası birisi hakkında olumsuz bir kanaate varmak ve hele de bunu dillendirmek için çok iyi düşünmek, tartmak gerekir.
Unutmayın ki boğaz dokuz boğumdur!!!