Mesajı Okuyun
Old 20-01-2018, 22:35   #1
av.aysil

Soru Müteahhit firmanın yapılacak olan site projesinde yer alan ortak alanları arsa sahiplerine vermesi

Merhaba.Bilgi sahibi olan meslektaşlarım yardımcı olurlarsa çok sevinirim.
Sözkonusu site 7 yıllık bir site ve büyük bir Yapı firması tarafından yapılmış.Site 700 hanelik büyük bir site.Projede sözkonusu olan ortak alanlar (gym salonu,cafe,market binası) Yapı firması tarafından arsa sahiplerine bırakılmış.Yani şöyleki;sözleşmeyi görmedim henüz ancak sözleşmede daire sayısı vs.paylaşımı yapılırken ortak alanlar da arsa sahiplerine verilmiş ve proje tamamlandığında ve evleri satarken müteahhit firma 3.kişilere buraların ortak alan olduğu ve faaliyette olacağı söylenerek daireler satılmış.Ancak buralar arsa sahiplerinin olduğu için onların keyfi nezaman olursa o zaman açılacağı için açılmamış yada açılıp kapanmıştır.Ve müteahhit firmanın ortak alan olduğu beyanına itibar ederek alan 3.kişi kat malikleri hiç, bu sosyal tesislerden faydalanamamışlardır.Bu alanlar site içinde çoğunlukla atıl olarak arsa sahiplerinin gönlünün olmasını beklemektedir.
Şimdi siz değerli meslektaşlara sorum;site yönetimi bu ortak alanların aslında siteye ait olması gerektiği ancak arsa sahiplerine ait olduğu için aktif olarak faydalanılamaması,ve (kat malikleri kandırılarak) buraların siteye ait ortak alan olduğu söylenerek satış yapıldığı gerekçesi ile yönetim olarak dava açmak istemekteyiz.Ancak bunun nasıl ve neye dayanılarak açılacak bir dava olduğunu çok kestiremedim.Yani 150 kat malikinden imzalı onay ve akabinde de vekalet alarak tazminat davası artı ortak alanların siteye ait olmaması ve faaliyette olmaması nedeni ile dairelerde sözkonusu olan değer kaybı vs. gibi gerekçeler ile dava açabilirmiyiz?Ya da sizce bu olayda nasıl bir yol izlemeliyim.Yardımcı olursanız çok sevinirim.Şimdiden teşekkür ederim.