Mesajı Okuyun
Old 24-01-2007, 16:07   #29
mehmetseyrek

Alıntı:

Sizlerde olmasanız bizim gibi basma kalıp, avrupa ile aynı düşünceye sahip, aksine yeşil ışık yakmayan insanlar yüzünden hukuk ve felsefe gelişmeyecek(?)

Sizler de olmasanız; bizim gibi, basmakalıp, avrupa ile aynı düşünceye sahip, kendi düşüncesinin aksine düşüncelere yeşil ışık yakmayan insanlar yüzünden hukuk ve felsefe gelişmeyecek.(?)

Avrupa sözcüğünün küçük harfle yazılacağı konusunda ısrarlı mısınız?
Ayrıca burada 'bizim gibi insanlar' söz grubunu niteleyen sözler(önadlar) şunlar:
1.basmakalıp
2Avrupa ile aynı düşünceye sahip
3.kendi düşüncesinin aksine düşüncelere yeşil ışık yakmayan

Basmakalıptan sonra virgül konduğuna göre basmakalıp insanlardan söz edilmektedir.Kanımca bu doğru değildir.Basmakalıp, insanlar için değil;düşünceler için kullanılabilen bir (sıfat)önaddır.Basmakalıp insan olmaz ama basmakalıp düşünce olur.

'Avrupa ile aynı düşünceye sahip' sözü hakkında bir yorum yapabilmek için yazının bütününü görmek gerekir diye düşünüyorum.Yoksa burada bir ironi mi söz konusu.

Basmakalıp düşünce ile Avrupa ile aynı düşünceye sahip olmak çelişkisini başka türlü nasıl açıklayabilirim.

Yeri gelmişken şu soru işareti konusuna da değinmk isterim.Genel kural belli.Soru tümcelerinin sonuna soru işareti konur.Ancak biçimsel olarak soru tümcesi olduğu halde anlam olarak soru tümcesi olmayan tümceler_ ki yukarıdaki tümcem böyle bir tümcedir- soru işareti gerektirmez.Bu nedenle soru işareti değil nokta koymuş bulunmaktayım.
Evet şimdi kaldığım yerden sürdürebilirim.
(?) nin ne olduğunu çıkartamadım.Yazının bütününü görsem belki bir yorum yapabilirdim ama bu konudaki yorumumu "âtiye" bırakıyorum.

Herkese güzel günler.
MEHMET SEYREK