Mesajı Okuyun
Old 21-10-2014, 14:59   #2
feyzaday

merhaba, öncelikle belirtmek gerekir ki Türkiye'de de SSK'lı olarak aylık ücretle bir şirkete bağlı çalışmak bir avukat için mümkündür. Avukatlık yasasının 11. maddesini 'üç aylık avukatlık hizmeti, üç günlük hizmet ' gibi yorumlamak gerek diye düşünüyorum. Zira avukatlık bir kamu hizmetidir. Ayrıca hukuk bürolarında çalışan avukatlar da aylık sabit ücretle ve SSK'lı olarak çalışıyorlar. Bir diğer konu Türkiye'de bir avukat yalnızca bir tek baroya kayıtlı olabilir. Birden fazla baro kaydı yasal değildir, bu durum hem yurt içi hem yurt dışı baroları için geçerlidir diye düşünüyorum. Bir başka konu ise Türkiye'de avukat olan birisinin Almanya'da, Türk hukuku alanında avukatlık yapabileceğine dair olan beyandır. Her ülkenin avukatlık meslek kıstasları kendi içinde farklıdır ancak Türk hukukunda avukat olan birisi, Alman hukukunda Avukatlık sıfatını alamaz. Dünya ticaret örgütüne bağlı ülkelerde kendi ülkesinin hukuk danışmanı olabilir ancak avukat olamaz. Örneğin iki şirket Türk hukukunun uygulanacağını kararlaştırmış olsunlar. Bu durumda Türk avukat Almaya'da duruşmalara katılabilecek midir? ben sanmıyorum. Danışmanlık yapmakta hiç bir sorun olmaz. Örneğin Hollanda'da bir şahsi danışmanlık şirketi kurup Türk hukuku danışmanı olabilirsiniz. Ancak duruşmalara avukat olarak katılamazsınız. Bunun için sizden Hollanda'daki avukat olma koşullarını ararlar. Kısaca bir baroya kayıtlı olursunuz, başka bir ülkede hukuki danışmanlık yapabilirsiniz ( ki vergisel problemler çıkabilir bu durumda veya genel sigortalılık durumlarında engel olabilir) ancak iki baro, iki ayrı bölge olmaz. Bu konularda bilgi eksiğim olabilir, güzel bir konu katkı sağlayacak olanları bekleriz.