Mesajı Okuyun
Old 09-12-2006, 11:37   #134
ömer adaleti

Sayın Can Doğanel
Benim anlatmak istediğim ve takıldığım husus,bu makaledeki psikolojik bozukluğun tüm toplumu kapsayacak şekilde genellenmesi,ben de biliyorum ki psikolojisi bozuk insanların her toplumda olduğu gibi ülkemdede olduğunu ama bu demek değildir ki tüm toplum olarak böyleyiz. Burada Prof. tüm toplumdan bahsediyor,bu yazdıklarını kim okursa okusun aynı yargıya varacaktır.Siz kendinizi psikolojisi bozuk insanlarla aynı kefeye koyabilirmisiniz? ben şahsen öyle değilim ve sizinde öyle olmadığınızı büyük olasılıkla biliyorum. Eğer bu prof. ''toplumumuzda maalesef psikolojisi bozuk,çocuklarına önem vermeğen bir kısım insanlar var'' deseydi,böyle bir cümle kullanımı, siz/ben o zihniyette olmadığınız için sizi/beni incitmeyecekti.
Benim karşı çıktığım cümle bu yani '' toplum olarak'' cümlesini kullanarak hepimizi kendinin düşünceleri doğrultusunda, böyle vahim olaylara ortak etmesi.
Ayrıca önemli bir husus da bu tür istismarlar ülkemizde diğer ülkelere özellikle gelişmiş denilen A.B.D ve Kanada'ya göre çok çok azınlıktadır,temennim hiç olmaması,bu tür olayların olmaması için toplumun bunlardan haberdar olması ve ne yapılması gerektiği hususunda, sivil toplum örgütlerinin ,devlet kurumlarıyla işbirliği içinde hareket etmesi ve en önemlisi aile bağlarını kuvvetlendirici aktiviteleri hayata geçirmeleri gerekmektedir.Eğer arzu ederseniz, şahsıma ait bir kaç fikrim var,uygulaması çok zor da değil,eğer böyle bir uygulama olursa hem sokak çocukları dediğimiz toplumsal yara kökten çözülecek(dolayısıyla madde bağımlılığı kalmayacak) hemde okumaya güçleri yetmeğen çocuklarımız,istedikleri yere kadar okuyabilecekler.Hiç kimseden aylık bağış almadan,yeterki bunları yapmağa istekli olun ve kafanızı yorun.
Saygılarımla.