Mesajı Okuyun
Old 20-07-2010, 12:41   #617
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Av.Meryem Kaya
Sigaranın bir bağımlılık olduğu çok doğru.Genel olarak sigara içen potansiyeline bakıldığında hem de uyuşturucu bağımlılığından bile daha tehlikeli bir boyutta.Fakat sigarayı içenler kötü akciğer resimleri,bitmiş insan vücutları gibi şeylere bakmazlar,bakmak istemezler,öyle görüntüler çıktığında o görüntülere bakamaycak bir yol bulurlar.Sigarayı beyinde hem de sigarayı bırakmaktan ve sigaranın vereceği yoksunluk duygusundan korkmadan ve "sigara içmezsen ölürsün"şeklendemi bir yöntemden farklı bir yöntemle bitirebilmek için bunu bizzat deneyimlemiş biri olarak "sigarayı bırakmanın kolay yolu " kitabını şiddetle okumanızı öneriyorum.Bu kitabı önerdiğim bir çok insan en azından benim memleketimde bu kitabı okuma yolu ile olmasa bile kendilerine başka yöntemler bularak sigarayı bıraktılar..Ama tabi en önemlisi bırakmayı gerçekten istemek ve bırakmaktan da önemlisi bi daha başlamamak.Bunun için de sigaradan sevgileden ayrılır gibi değil de tiksinerek ayrılmak

Sayın Kaya, iki defadır Allen Carr'ın "Sigarayı Bırakmanın Kolay Yolu" adlı kitabından sözediyorsunuz. Kitabı okuyan (ve sigarayı bırakamamış) biri olarak ben de kitap hakkındaki eleştirilerimi yazayım dedim.
Kitap, adı ile sanki özel bir yöntem önerecekmiş gibi geliyor insana. Okumaya başlıyorsunuz, Carr sık sık "Sigara içmeye devam edin" diyor sayfalar boyunca. Sigaranın bilinen zararlarından sözediyor, bir uyuşturucu olduğunu söylüyor vb. Okudukça hala bir yöntem önerilmediğini farkediyorsunuz. Satır aralarında açıklıyor aslında yöntemi: "Sigara içmemek için birşey yapmanıza gerek yok, içmeyeceksiniz o kadar." gibi garipliklerle karşılaşıyorsunuz. Eh, içmeyebilsem zaten ne diye sigarayı bırakmaya çalışayım?
Kitapta ısrarla, Carr'ın yönteminin "irade yöntemi olmadığı" vurgulanıyor. "E peki öyleyse ne?" diye düşünüyor, okumaya devam ediyorsunuz ama nafile...
Sonuçta kitapta bir yöntem, bir yol gösterilmiyor. Ben kitabı okuduktan sonra dolandırıldığımı hissettim.
Armağan abi sigarayı bırakıp bunun kitabını yazsa, alacağım vallahi.