Mesajı Okuyun
Old 14-09-2009, 15:04   #12
Mert_

Bende sertifika zamanından beri kullanıyorum. Artıları ve eksileri olarak başlıklamam gerekirse;
Artıları
-Sistemde vekil olarak kayıtlı olduğunuz tüm dosyaların safahatını görebiliyorsunuz.
-Bazı mahkemelerde tarafların verdiği evraklar tarayıcıdan geçirilmek suretiyle sisteme yükleniyor böylelikle dosyaya eklenen evrakları bilgisayarınıza kaydedebiliyorsunuz.
-Farklı illerdeki dosyalarınızda neler olup bittiğini görebilirsiniz.
-Duruşmalarınızı aylık/haftalık olarak takip edebilirsiniz.
-Özellikle icra dairelerinde icra müdürlerince yapılan her işlem uyap a anında kaydedilmektedir (mesela geçen gün adliyede borçlunun araçları için haciz talebinde bulundum, bürüyo gelip baktığımda 2 adet araca haciz konduğunu anında öğrendim)

Eksileri
-Sistem genellikle yavaş,
-Vekili olduğunuz tüm dosyaları göremiyorsunuz, eğer bir dosyada vekaletiniz var ve siz uyap ta o dosyanızı göremiyorsanız ilgili kalemden uyap üzerinden sizi vekil olarak kaydetmelerini bizzat istemeniz gerekiyor, bu durum ağırlıklı olarak davalı vekili olduğunuz veya yetki belgesi ile takip ettiğiniz dosyalarla ilgili,
-Yukarıda bahsettiğim nedenle siz uyap ta vekil görünmediğinizden ötürü uyaptaki duruşma listenizde o dosyanın duruşmasını göremeyeceksiniz bu nedenle muhakkak defterinize sıkı sıkıya bağlı olmanızı tavsiye ederim,
-Uyap üzerinden evrak yollama şu an için çok sakıncalı, her ne kadar kalemi hatırlatsanızda memurun bir anlık dalgınlığı herşeyi alt-üst edebilir,
-Dosyaları safahata göre sıraladığınızda genellikle herhangi bir işlem yapılmadığına dair bilgi ile karşılaşıyorsunuz, ancak bu bilgide maalesef doğru değil.

Özetlemek gerekirse şu an için UYAP tam anlamıyla kullanılamasa da e-İmza nın herhangi bir zararı yok. Özellikle bazı firmaların 200 TL ye 3 senelik E-imza kampanyaları varken bence alınması gerekli diye düşünüyorum.
Şahsen ben günde en az 10 defa UYAP portala girip dosyalarımın durumlarını öğrenmeye çalışıyorum.

Son bir eksisini söyleyeyim BAĞIMLILIK YAPIYOR.
Tüm meslektaşlarıma iyi çalışmalar.