Mesajı Okuyun
Old 25-03-2009, 16:45   #77
halit pamuk

Alıntı:
Yazan Nur Deniz
Duygusal bir insan olmama rağmen, hiç beğenmedim. Ama okuduklarıma göre erkekler izleyiciler bir başka beğenmiş filmi.

Babam ve Oğlum a göre asla kıyaslanamaz duygusallık açısından.

Zaten filmi duygusallık açısından değerlendirmedim. Bu nedenle filmin en kötü kısmı sonu idi. Filme bakarken ne anlattığına bakıyorum ve en önemlisi nasıl anlattığına.. Filmdeki karakterlerle özdeşleşmiş olmak gerekmiyor. Karakter olumsuz özellikler taşıyan bir karakter olabilir, anlatılan konu hayal edemiyeceğimiz ve kabul edemiyemiyeceğimiz şeyler olabilir ancak bunun önemi yok çünkü biz sinema sanatı sayesinde kendi sınırlarımızı belirleyebiliriz.

Bir şeyi tarif edeken aslında ne olmadığını söyleriz. Yani sınırları bilmek için sınırlarımızın dışındaki şeyleri de bilmek gerekiyor. Ancak bir çok nedenden dolayı kendimiz pratik yaşamda sınırları göremeyiz. İşte sinema sınırlarımızn dışına çıkmamızı sağlar(daha doğrusu görmemizi sağlar). Bu nedenle Ben olsam, karakterleri daha ucube hale getirdim.

Babam Ve Oğlum da ise, numara çok ucuz. Yani kaba tabirle damardan girmiş. Ta derinden gelen duygularla oynamış. Tabi ki oyuncuların kaliteli olması, izleyicileri de derinden etkiledi.