Mesajı Okuyun
Old 04-02-2010, 16:14   #6
Av.Ayse E.

(A) ile (B) 7 sene kadar önce boşanmışlardır. Her ikisinin 1/2 hissesinin olduğu bir evleri vardır.Geçen 7 sene içerisinde bir kere izale-i şuyu davası açılmış ancak takip edilmemiştir.Bu ev kadın (A) nın bir akrabası tarafından yaklaşık 5 seneden beri kullanılmaktadır(ancak aralarında yazılı sözleşme bulunmamaktadır kiralar elden ödenmektedir)koca (B) ye ödenen bir kira bedeli de yoktur.Paydaş koca yurt dışında yaşadığından kiracının adı soyadı kira bedeli tarafımızca bilinmemektedir bunun tespiti için ne yapılmalıdır? Burada açılacak olan ecrimisil davası kime yöneltilmelidir, kiracıya mı (kira sözleşmesinin varlığını kanıtlayamzsak ne olur), paydaşa mı (kadın kira bedeli alınmıyor derse diğer paydaşın rızasının olmadığı izale-i şuyu davasıyla kanıtlanabilir mi?, her ikisine de birlikte mi?Kiracı ben hiç kira parası ödemedim parasız kullanıyordum derse kiralandığını ispat etmemiz gerekir mi? Ecrimisil davası için semere getirebilir nitelikte olması yeterlimidir yoksa illa bir getirisinin olması gerekir mi?Uygulanacak yöntem ne olmalıdır?Bu olayda dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir? Cevap veren meslektaşlarıma şimdiden teşekkürler.