Mesajı Okuyun
Old 06-04-2018, 00:50   #40
onurt

Alıntı:
Yazan Av.Armağan Konyalı
Dikkatsiz ve hızlı okuyucular için açıklama gereği duydum:

- Dava tarihinden mahkeme kararının tebliğ tarihine kadar olan dönem için yasal faiz (yüzde 9) uygulanır.
- Mahkeme kararının tebliğ tarihinden davacının banka hesap numarasını bildirdiği tarihe kadar olan dönem için faiz uygulanmaz.
- (Sadece tazminat ve vergi davaları açısından) Davacının banka hesap numarasını bildirdiği tarih ile idarenin ödeme tarihine kadar olan dönem için tecil faizi (yüzde 12) uygulanır. Davanın konusu tazminat veya vergi değil ise bu dönem için de yine yasal faiz uygulanır.

Kolay gelsin.

Aynı maddenin ikinci fıkrasında "konusu belli bir miktar paranın ödenmesini gerektiren davalar" ifadesi ile karar sonrası ödeme yapılması gereken iptal davalarının da kapsam dahiline alındığını düşünüyorum(örneğin aylıktan kesme cezasının iptali).

Aynı fıkrada vekalet ücreti ve yargılama giderleri için ise "her türlü dava" denilerek iptal, tam yargı ve vergi davaları kapsam dahiline alınmıştır.

Kaç gündür araştırdığım ve net bir sonuca ulaşamdığım bir husus var. 6. fıkrada "tazminat ve vergi davaları" ifadesi özellikle kullanılmış. Tazminat davası deyimin tam yargı davası olarak mı anlamak gerekir? Öyle olacaksa neden tam yargı denmeyip tazminat denilmiştir, burası muamma.

Bakmakta olduğum iptal ve tam yargı birlikte olarak açılmış bir dava var ve vekalet ücreti ile yargılama giderleri için 28/6 uygulanacak mıdır? Tazminat ibaresini tam yargı olarak anlarsak uygulanacaktır diye düşünüyorum.

Diğer bir husus, idareye başvuruda "kararın davacıya tebliğ tarihi bilgisinin sunulması" hususu. Tecil faizi uygulaması için bunun idareye sunulması gerekir ama sunulmasına gerek olmadığı yönünde Yargıtay 8. HD'nin kararı mevcut(Yargıtay 8. HD E. 2015/21506, K. 2016/551, T. 20.1.2016). Tebliğ tarihi sunulmamışsa ve idare ödeme yapacaksa faiz hesabı nasıl yapılacak? 28/6 hükmü ve 8. HD kararına bakıldığında bunun cevabı karar ile başvuru tarihi arasına faiz uygulamamak şeklinde oluyor(1. fikrim). Ek: Armağan Bey'in alıntıladığım yazısında gösterdiği 3 aşamaya bakıldığında, davacı tebliğ tarihi bildirmezse idareye tebliğine kadar yasal faiz ödenmesi, idareye tebliğinden başvuruya kadar faiz ödenmemesi şeklinde uygulanması gerekiyor olabilir(2. fikrim).

28. maddenin ödemeye ilişkin hükümleri uygulama yönünden çok karışık ya da ben çıkamıyorum işin içinden. Üyelerin görüş ve değerlendirmeleri benim için çok değerli olacak.

Saygılarımla.

Ek: Tarihler üzerinden örnekleme yapmak yararlı olacaktır

01/04/2018 Karar tarihi
10/04/2018 idareye tebliğ
14/04/2018 davacıya tebliğ
20/04/2018 idareye başvuru
25/04/2018 ödeme

Bu halde; 1-10 arasına yasal faiz, 10-14 ve 20-25 arasına tecil faizi. Burada 14-20 faizsiz oluyor.

Tebliğ tarihi bildirilmediğinde;

01/04/2018 Karar
10/04/2018 idareye tebliğ
20/04/2018 idareye başvuru
25/04/2018 ödeme

Bu halde ise; 1-10 yasal faiz, 20-25 tecil faizi. 10-20 faizsiz. (Her aşamada fikrim değişiyor bu konuda. Bu üçüncü oldu ama en makulü bu olsa gerek.)

Ek 2: Kafa karışıklığım nedeniyle saçmalamış olabilirim, affola. Nihai görüşüm oluştuğunda, ki yarın olmak zorunda, sakin bir kafayla metinde düzenleme yaparım.

Ek 3: Bir noktayı atlamışım. Davacı idareye başvurusunda faiz talebinde bulunmazsa idarenin faiz ödeme yükümlülüğü kalkar mı? Tecil faizi maddede düzenlendiğinden idare bunu ödemek zorundadır ancak talep olmadan yasal faizi ödeme yükümlülüğü bulunmadığı kanaatindeyim.