Mesajı Okuyun
Old 25-12-2017, 14:25   #2
Av. Hulusi Metin

Varsayılan Adım adım

Merhaba sayın meslektaşım, aramıza hoş geldiniz

Kanuni İpotek (İnşaatçı İpoteği)

4721 s. TMK.m.893/3

“Bir taşınmaz üzerinde yapılan yapı veya diğer işlerde malzeme vererek veya vermeden emek sarf ettikleri için malzeme ve emek karşılığı olarak malik veya yükleniciden alacaklı olan alt yüklenici veya zanaatkarlar.”

Kahve almaya gidiyorum, geleceğim

Taşınmaz Malikinin Kanuni İpotek Yükümlülüğü

“Taşınmaz maliki ile alt yüklenici arasında doğrudan eser sözleşmesi ilişkisi bulunmasa bile taşınmaz maliki, alt yüklenicinin yükleniciden olan yapı alacaklarından kanun gereği sorumlu olup ona ipotek vermekle yükümlüdür.

Taşınmaz malikinin kanuni ipotek yükümlülüğü, yalnızca akdi ilişki sebebiyle sorumlu olduğu yapı alacakları için akidi olan yapı alacaklılarına karşı değil, kanun gereği sorumlu olduğu yapı alacakları için akidi olmayan yapı alacaklılarına karşı da söz konusudur.” (15. HD. E. 2015/5673, K. 2016/2437T. 21.4.2016)

AÇILACAK DAVA, " eser sözleşmesinden kaynaklanan iş bedeli alacağının tespit ve tahsili ile TMK'nın 893/3. maddesi uyarınca inşaatçı ipoteği tescili" taleplerinden ibarettir.

Görevli Mahkeme, Mal Sahipleri (Z)’nin Tacir olmadıkları kabulüyle, Asliye Hukuk Mahkemesi’dir (15. HD. E. 2014/483, K. 2014/844, T. 11.2.2014).

Alıntı:
Alt müteahhit, sözleşmedeki bütün işi tamamlamadı

---Tamamlamakta zorlanıyor - Tamamlayacak -

Mola...