Mesajı Okuyun
Old 16-04-2007, 01:01   #18
DMKY

Turkiye’de hukuk fakultesini bitiren birinin Almanya’da doktora programina baslamasi kolay degildir, cunku sizden istenenleri yerine getirmeniz hic de kolay degil. Zorluklari tek tek aciklayayim.

Denklik

Turk hukuk fakultelerinden alinan hukuk diplomalari, alman hukuk diplomalari ile denk gorulmez. Almanya’da hukuk fakultesini bitirmis bir hukukcu master yapmis sayilir ve direk olarak doktoraya baslar. Oysaki Turkiye’de hukuk fakultesini bitiren bir hukukcu master yapmis sayilmamakta ve Turkiye’de doktoraya baslamasi icin kendisinden master diplomasi istenmektedir.(1) Isvicre’de ve Almanya’daki kimi hukuk fakultelerinde denklik konusu burada bitmemekte, sizden denklik icin baksa belgeler de istenmektedir ki, sizden beklenen, mezun oldugunuz hukuk fakultesinde de doktora yapmaya ehil oldugunuzu ispat etmeniz. Bildiginiz gibi, Turkiye’de bir cok hukuk fakultesinde doktora yapma sartlari arasinda, master diplomasi, kpds ve benzeri dil sinavlari ve ales gibi sinavlarda alinan basari belgeleri de istenmektedir. Eger bunlara sahip degilseniz, mezun olugunuz fakulte size bu belgeyi vermeyecek, siz de muracat ettiginiz fakulteden denklik alamayacaksiniz. Sirf bu engeli atlatmak icin, bir arkadasim Istanbul Universitesi’nde doktoraya basladi ve oyle denklik aldi. Almanca bilenler icin tek cumlelik bir ozet yapayim: Einen schriftlichen Nachweis der Heimfakultät über die dortige Zulassung zum Doktorat

Almanca

Doktora tezini haliyle almanca yazacaksiniz , peki yeterli almancaniz var mi?

Alman profosorler, yabanci dili almanca olan birinin YL yapmadan direk doktora yapmak istemesini genel olarak red etmekteler. Profosorlerin red etmelerinin en onemli sebebi ise, dil kursunu yeni bitirmis birinin doktora tezi yazmak icin gerekli olan almanca bilgisine sahip olmamasidir.(2) Alman profosorlerde olusan bu menfi kaninin sebebi ise, daha once yabanci doktora ogrencilerle olan tecrübeleridir.

Kisaca, direk doktora imkansiz degil ama zor. L.L.M. yapmak cok onemli, zira doktora tezi nasil yazilir onu ogreniyorsunuz. Unutmayin ki, tez turkce degil, almanca yazilmakta ve bunu basarmak da hic kolay degil.

Doktora proramlarinin kac sene surdugune gelince; ben 2 senede yazan da biliyorum, 7 senede yazan da. Yonetmeliklerde yazan surelere bakmayin, aslolan almancaniz ve konuya olan hâkimiyetiniz.

Dipnot:
(1). Kultur universitesi hukuk fakultesi mezunlari icin bir istisna mevcutolabilir, zira universitede direk doktora yapabilmenin mumkun oldugunu duymustum

(2). Almanca egitim veren kolejlerden ve Anadolu liselerinden mezunlar istisna olabilir. İstanbul Erkek Lisesi mezunun almanca bilgisinden suphe edilmez.