Mesajı Okuyun
Old 06-08-2015, 13:08   #23
mcatakan

Merhabalar, öncelikle size stajinizda ve muhtemel yüksek lisansinizda basarilar dilerim.

1- Almanya da tek kriter ortalama olmamakla birlikte 2,50 uzerinde bir ortalamayla kabul alabileceginiz bircok okul var.

2- Bu gercekten cok onemli. Birincisi sizin icin cok onemli, orada dil ogrenme suresini nekadar kisaltirsaniz sizin icin okadar iyi. Ikincisi de zaten sifir olan bir almanca ile sanirim vize de sorun cikabiliyor. En azindan A1 seviyesinde bir almanca (yani ilk kur) almaniz gerekiyor. Bende oyle yapmistim. Kurslari inanin bilmiyorum, Goethe Institut cok unludur, tum dunya da var, ama egitimi nasildir bilemem. Sadece biraz pahalli oldugunu duymustum hepsi bu.

3-Boyle bürolar bir elin parmagini gecmez. Hatta ben 4 yildir buradayim, sadece 1 tane oyle bir buro oldugunu duymustum. Sanirim o da büronun sahibi Almanya dogumlu Türk bir avukat, esi de Türk bir avukat oldugu icin, esini yaninda istihdam etmis. Almanyadaki burolar Türkiye de partner burolarla anlasip daha uygun maliyetlerle bu isi cozuyorlar. Sizi istihdam etmek onlar icin buyuk bir zarar. Olmaz demiyorum ama bu tarz bir is bulmaniz gercekten zor.

Yine sorulariniz olursa cekinmeden yoneltebilirsiniz. Suanda kendi bilgisayarimdan cevap yazmadigim icin Türkce klavye kullanamamaktayim. Yazim hatalari icin kusura bakmayin.