Konu: Şiddet
Mesajı Okuyun
Old 12-02-2010, 14:51   #2
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Konuk
severek evlendik 5 sene oldu 3 senedir hep şitdet görüyorum kac seferdir ayrılığı karar verdim olmadı hep ailemle tehdit ediyor öldürürüm benim evlilik bitirse kardeşlerinide bitiririm ne yapcağımı bilmiyorum kardeşlerimle görüşemiyorum eşim izin vermiyor ir sefer gittim kemiklerimi kırdı şikayet ettim ama aileni saldırım diye dehtit etti bende geri aldım şikayetimi ne yapmam gerekiyor

Sayın katılımcı,
En başta kararlı olmanız gerekiyor tabii. Şiddet, birlikte yaşamı olanaksız kılan bir unsur. Eşe karşı yaralama suçu yasalarımızda şikayete bağlı olmayan bir suç olarak düzenlenmiştir, bu nedenle şikayetizden vazgeçmiş olsanız da eşinize karşı ceza davası açılması gerekir.
Şiddete uğradığınıza dair tüm delillerinizle (tanık, doktor raporu vb) boşanma davası açabilirsiniz. Bu davada maddi ve manevi tazminat talep edebilirsiniz. Zira şiddet aynı zamanda kişiliğinize yönelik bir saldırıdır. Tehdit suçundan dolayı ayrıca siz ve ailenizin şikayet hakkı vardır.

Boşanma davası açılsın veya açılmasın,hak ve özgürlüklerinizin kısıtlanması şeklinde gördüğünüz şiddet için en yakın aile mahkemesine başvurabilir ve korunma kararı verilmesini isteyebilirsiniz.Korku ve şiddet eylemlerinin yasaklanmasını ve hatta müşterek konuttan şiddet uygulayan aile bireyinin uzaklaştırılmasını içeren karar kısa sürede verilecektir.Karara uymayan kişi hakkında üç aydan altı aya kadar hapis istemli ceza davası açılacaktır.

Böylece boşanma kararı aşamasında daha sağlıklı düşünme ve güvelikte olma olanağına sahip olabilirsiniz.

Bir avukattan doğrudan hukuksal yardım alarak hem haklarınızı doğru ve etkin kullanabilir, hem de zaman kazanabilirsiniz. Maddi durumunuz iyi değilse, size bu davalar için ücretsiz avukat atanması için bulunduğunuz ildeki Baro'ya başvurunuz.