Mesajı Okuyun
Old 10-01-2007, 22:18   #50
Gemici

Alıntı:
Burada aslında olayı kadın erkek diye ayırmayıda yanlış buluyorum çünkü insanların bakmasına ve dokunmak için cesaret bulmasına neden olan durum önemli olan. Taciz suç ise, teşhirde suç olmalı kadın veya erkek karşı cinsi uyarıp sonrada ben özgürüm istediğimi giyer, istediğimi yaparım demeyi çok adil bulmuyorum.

Sayın minee.mine,

Tacizin suç olması ile teşhirciliğin suç olması arasında ufacık bir nüans var. Teşhirci belirli organlarını ona buna gösterirken mide bulandıran, herkesi rahatsız eden iğrenç bir tablo çizmektedir. Tacizde bulunan da aynı şekilde başkalarını rahatsız eden iğrenç ve mide bulandıran bir tablo sergilemektedir düşüncesindeyim. Burası her iki eylemin ortak yanı.

Her iki eylem arasındaki ufacık nüans , suç olan eylemin hedefi olan kimsede gösterir kendisini. Tacizde bulunan kimse, taciz ettiği şahsı üzerinde tasarrufta bulunabileceği bir varlık, bir eşya olarak görmektedir. Bununun bilincinde olup olmayışı önemli değil, önemli olan taciz eyleminin başlaması ile birlikte tacizde bulunanın diğer bir kimsenin mahrem olması gereken ve mahrem olan alanına tecavüz etmiş olması keyfiyetidir. Taciz edilen kimsenin insanlık onuru çiğnenmiştir. Tecavüz edilen kimsenin insanlık onuru, şahsiyeti ve iradesi hiçe sayılmıştır. Tacizci saldırgandır, zorla başkasının yaşam alanına girer. Bu saldırganlık bazı durumlarda sapıklıkla ele ele gider.

Buna karşılık teşhirci olsa olsa bir sapıktır.

Saygılarımla