Mesajı Okuyun
Old 14-09-2017, 11:14   #5
Av.Yasemin AKYOL BAŞYAYLA

Alıntı:
Yazan Av.Dr.Yahya DERYAL
Biraz ayrıntı vermem gerekiyor: Karı-koca arasında boşanma sebebi sayabileceğimiz bir problem yok. Koca, ailesinin sözünden hiç bir şekilde çıkamayan bir ana kuzusu... Dolayısıyla kadın kocasının ailesinden rahatsız. O nedenle evden çıkarken ayrılma düşüncesiyle çıkmadığı için şahsi-zinet eşyalarını alma gereği duymuyor.
Konut dokunulmazlığına gelince, kayınpederin kapıyı değiştirmesine oğlunun da rızası varsa, TCK.m.116/2 engeli ortaya çıkar mı?

Sn. Deryal "şahsi-ziynet eşyalarını alma gereği duymaması" benim kanaatimi değiştirmedi açıkçası zira ziynet eşyasının kadında kabul edildiği karinenin aksi olarak siz "ziynetin mevcudiyetini" "evde bulundurulduğunu" kadın ayrılırken "yanında götürmediğini" kanıtlamakla mükellefsiniz. "Bence" işiniz zor.

TCK md 116'ya gelince md 116/2 dikkat ederseniz ortak konutta eşlerden birinin rızasının varlığını ayrıksı tutmuş ancak
"meşru bir amaca yönelik olma" şartı ile ...
Kayınpederin evin kapı ve anahtarını değiştirmesi için kocanın verdiği rızayı ben meşru bir amaca yönelik olarak görmedim. Fikrim bu, bence suç oluşmuştur.