Mesajı Okuyun
Old 12-04-2007, 17:41   #1
SMMM EROL SUNAÇOĞLU

Varsayılan Bİlgİsayar SÜreklİ Formlu Yevmİye Defterİnİn Tasdİksİz Arka Kisimlarina Yapilan Kayit

Normalde yevmiye defterinin düzenli olarak yasal süreleri içerisinde işlenmesi gerekmektedir. Bazı durumlarda ise, tasdik ettirilen yevmiye defterinin print edilmesi aşamasında sahifelerinin yetmediği ve yevmiye defterinin arka sahifelerine kayıtlandırma yapılabildiği görülmektedir. Dolayısıyla, böyle bir kayıtlandırmada yevmiye defterinin arka sahifelerinin tasdiksiz oluşu, gerek KDV indirimi yönünden ve gerekse, SSK teftiş ve incelemelerinde idari para cezasına konu olabilmektedir.
Gerek KDV indirimi açısından ve gerekse SSK idari para cezaları açısından defterlerin arka yüzlerinin tasdiksiz olması uygulamada ihtilaflara neden olmaktadır. Bir kısım denetim elemanları, belgelere göre hareket etmekte ve bir kısım denetim elemanları ise deftere göre hareket etmektedirler.
KDV açısından, alış-satış vesikalarının ibrazı halinde, bu durumun denetim elemanı tarafından karşıt incelemelerle teyidi durumunda KDV indiriminin reddi değil kabulü gerekmektedir. Esasen, KDV indiriminde, alış-satış vesikalarının ibrazı halinde denetim elemanlarının bunların karşıtlarını yaparak, indirimi kabul etmektedirler.
SSK açısından ise uygulamada defterlerin arka yapraklarının tasdiksiz oluşu, kayıtların geçersizliği şeklinde yorumlanmakta ve neticede idari para cezası kesilebilmektedir.
Bu konuya katkı sağlayacak görüşleriniz olursa sevinirim.