Mesajı Okuyun
Old 28-10-2010, 13:51   #5
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Konuk. Üye...
Değerli meslektaşlarım. Yaklaşık 2 senedir CMK da görev almaktayım. Birikmiş 8500 - TL alacağım oluştu. Eylül ayında baro bizden evrakları istedi, evrakları teslim ettim, fatura kesmemizi istedi, 07.09.2010 tarihinde 8500 - TL fatura kestim ve teslim ettim.
Geçen hafta paralar dağıtılmaya başlandı. Yaklaşık 300 meslektaşımız paralarını aldılar, benim param yatmadı. Baroya sorduğum zaman bana yatar bekleyin şeklinde cevap verdiler, size yatmazsa size adli yardımdan bir iş gönderelim şeklinde resmen benimle dalga geçildi.
Meğer benim baroya teslim ettiğim evrakları kaybetmişler, evraklar bulununca da iş işten geçmiş. Sonuç olarak çok sinirlendim, parayı alamayan tek kişi benim, baro başkanına gittim, sonuç alamadım.
Şimdi Kayseri Barosu'na ve TBB'ye durumu yazılı olarak bildireceğim, zararımın tazminini taleple ilgilileri şikayet edeceğim, bir kasıt varsa C.Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunacağım, sonuç alamazsam Kayseri Barosu'na karşı idari yargıda maddi ve manevi tazminat içerikli tam yargı davası açacağım.
Usulü henüz araştırmadım, araştıracağım.
Ancak siz değerli meslektaşlarımın da bu konuda bana yol göstermenizi bekliyorum.
Saygılarımla.

Sayın meslektaşım, "Meğer benim baroya teslim ettiğim evrakları kaybetmişler, evraklar bulununca da iş işten geçmiş." demişsiniz. Neden iş işten geçsin? Evraklarınız bulunduğuna göre Baro tarafından Cumhuriyet Başsavcılığı'na teslim edilecek ve Maliye tarafından size ödeme yapılacaktır. Baro'nun sorumluluğu, ücrete değil, ücretinizi geç almanıza neden olunmasından dolayı uğradığınız zarara (yasal faiz) ilişkin olacaktır. Ayrıca bu gecikmeye neden olanların ceza ve disiplin hukuku yönünden sorumlulukları bulunmaktadır.