Mesajı Okuyun
Old 15-03-2014, 16:14   #1
Av.Başkan

Varsayılan İdari Yargıda İptali istenilen idari işlemden sonra tesis edilen yeni idari işlemlerin iptal kararı karşısındaki durumu

Değerli Meslektaşlarım,
İptal ile sonuçlanan bir davada, yürütmenin durdurulması üzerine görevine iade edilen memur müvekkil, yürütmenin durdurulması kararının Bölge İdare Mah. tarafından kaldırılması üzerine bu gerekçeyle tekrar görevden alınıyor ve önceki yerine gönderiliyor. Bu işleme karşı herhangi bir başvurusu olmamıştır. Dava iptal ile sonuçlanıyor ve idare, idari işlem tarihinden karar tarihine kadar olan dönem için özlük haklarını ödüyor, ancak, sonradan yürütmenin durdurulması kararının kaldırılmasından sonra YD. kaldırma kararını gerekçe göstererek tesis ettiği tekrar görevden alma işlemine karşı dava açmadığı gerekçesiyle ödemeyi geri istiyor. Müvekkil ödemeyince dava konusu oluyor ve Asl.Hukuk Mah. görülen davada B.kişi davalının (müvekkil) YD. kaldırma kararına karşı dava açmadığı gerekçesiyle geri iade yönünde görüş bildiriyor.

Bu kanaat, değerli meslektaşlarımın da katılacağını tahmin ettiğim üzere kesinlikle yanlıştır. Zira iptal kararları, iptal edilen işlemi tesis edildiği tarihten itibaren hukuk dünyasından kaldırır. Ancak, bunu rapora itiraz aşamasında somutlaştırmak gerekiyor. Yaptığım araştırmada bazı Danıştay kararlarına ulaştım. Bu kararlar genellikle Danıştay İdari Dava Daireleri Genel Kurulunun 11.12.1998 günlü ve E:1997/652, K:1998/642 sayılı kararına işaret ediyor.Ancak, bu karara ulaşamadım. Danıştay'n bu kararı ve varsa başka örnek ve değerli görüşlerini paylaşacak meslektaşlarıma şimdiden teşekkürlerimi sunuyorum.