Mesajı Okuyun
Old 10-07-2002, 23:24   #1
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Mutlu İstanbul'u Keşfetmek

İSTANBUL'U KEŞFETMEK

Haydi dedik,akşamımız hoş olsun,şöyle bir karışalım akşam hayatına..Nereye?Yaşı ve ruhu genç arkadaşlardan biri;Tophanede nargile içmeye deyip ayarttı hepimizi.Herkes evini aradı ve aslında canlarının hiç istemediğini ve fakat ben tarafından "zorla" Tophaneye götürüldüklerini,gitmeye mecbur kaldıklarını, münasip bir dille anlattılar.Anneleri şiddetle protesto etti çocuklarını;neden onları da yanımıza almadığımıza ilişkin..Başka bir zamanımızı onlara rezerve ettiğimizi söyleyerek zor yatıştırdık..

Taksime giderken yol sağa doğru ayrılırİMÇ tarafından geliyorsanız..Beşiktaş istikametine doğru ilerlerseniz,eskiden Amerikan Pazarı,şimdinin nargile evleri otoparkın arkasında uzanıp gider.Yüzmilyonlarca nargileevi yanyana ve bir o kadar da sessiz sakin, huşu içinde nargile içip tavla oynayan gençler Giderek dolan masalar,acıkanlara öncelikle gözleme servisi,isterseniz kumpir.Acil beslenme ihtiyaçları giderilince klasik veya hafif içimli nargile siparişi,revaçta olan elmalı ve kapiçinolu.

Nargile deyip geçmeyin,öyle çok özelliği var ki,bir o kadar da öykü ve görgü kuralı.Örneğin,nargilenin ateşinden sigara yakılmaz,yanık kokusu gelen nargile içilmez.Nargileyi özel bir tutuşla ve tutku ile tutmalı.

Nargileci deyip geçmeyin,konuklarını seçiyorlar neredeyse.Bir zamanlar henüz burası tanınmaz iken kişisel ilişkiler devreye sokulup hayatın bilinen yüzlerinin buraya gelmesi sağlanmış,basın bunları haber yapmış ve giderek gelen kişilerin sayısı artmış.Genellikle herkesin alıştığı bir mekan var.Eğer gelen konuk uygun görülmesse servis kalitesi düşürülerek o mekandan nazikçe ayrılmaları sağlanmış..Şimdilerde gelen yüzleri herkes seviyor..Sohbet düzeyi beğeniliyor.

Bu gün Can Nargile'ye konuk olduk.Beşiktaş tarafına en yakın nargilecilerden.Ağaca sarılı sarı ışıktan tanırsınız burayı.Bambu ve eski ev döşemesi oturma yerleri mevcut.Bu akşam çoklukla ege türküleri seçilmiş ,sohbeti aralamadan dinlemek için.Bir nargilecide ne varsa orada da var.Keyifli ve güleryüzlü servis vs vs..Fakat bir farklılığı var.İşletmecisi Devrim eğer masanıza konuk oluyorsa onun elinden kor üzerinde pişirilmiş özel kahveyi içebilir ve kahve içme adabına ilişkin bir çok öykü dinleyebilirsiniz.Bir tanesi aklımda:

".Zamanın birinde bir delikanlı evlenme çağına gelmiş. şart koşmuş.İyi kahve yapan biri ile hayatını geçirmek istermiş.Uzunca bir süre çabaları sonuçsuz kalmış.Günlerden bir gün bir eve konuk olmuşlar.Evin gençve güzel kızı bir kahve ikram etmiş ki delikanlı kararını vermiş.İçtiği en güzel kahveyi pişiren kızla evlenme dileğini kızın babasına iletmiş.Baba soylu bir ailenin oğlusun,kızımızla evlenmen bize onur verir,ama bir de kızımız ne düşünüyor bir soralım demiş.Kız"hayır" demiş bu teklife.Şaşıran delikanlı kızla konuşmak istemiş.Sormuş,neden hayır diyorsun diye.Kız yanıtlamış.Doğudur,ben güzel kahve pişiririm,ama sen kahve içmeyi bilmiyorsun...Kahveyi nasıl içeceğini bilmeyen güzelliğin kıymetini de bilmez,seni kahve içerken izledim,önce kahveyi içtin sonra üzerine bir dolu bardak da su..Demek ki sen beni de böyle özensizce seveceksin.Bunca iyi kahve pişireni ararken, kahveden önce ağzındaki bütün tatları unutmak için önce biraz su içmeni beklerdim.Ve kahveden sonra da bir müddet bu tadın tadını cıkarmak için hiçbir şey içmemenizi..Oysa sen önce kahveni içtin sonra da bir kocaman bardak su...Sen beni sevmeyi beceremezsin.."
.
Yolunuz Tophane 'ye düşerse diğer öykülerini dinlemenizi öneririm.

Ve közde sabırla pişirilen kahveden önce birkaç yudum su içmeyi unutmayın..