Mesajı Okuyun
Old 08-08-2011, 13:46   #9
Admin

Sayın Av.Nazife Eytemiş BAŞAR,
Alıntı:
Yazan Av.Nazife Eytemiş BAŞAR
Sayın Admin evet belirttiğiniz tüm hususları aynen müvekkile büroda sözlü olarak aktadım teşekkür ederim ama müvekkilim için bir çözüm bulmalıyımSayın Evran KIRMIZI m.24 e dayanmayı düşünüyorum ve tazminatı göze aldım
Haksız gözüken müvekkiliniz için çözüm bulmanız gerektiğine katılmıyorum ancak yine de görüş bildirmem gerekirse, çözüm için mutlaka tazminatın göze alınması gerektiğini düşünmüyorum.

Kiracıya durumu sözlü bildirmişsiniz, o da sözleşmeye uymanızı aksi halde tazminat isteyeceğini yazılı olarak size bildirmiş. Mutlaka bir işlem yapmak istiyorsanız, akdi fesh edip, kiracının açacağı davada tazminatı ve haksız çıkmayı göze almak yerine, konumuzu ve yapacaklarınızı kiracıya izah eden bir cevabi ihtar çektikten sonra, haklarınızı saklı tutarak mecurun zilyetliğini kiracıya teslim edebilir ve bilahare sözleşme devam ederken açmayı düşündüğünüz davayı açabilirsiniz. Böylece sözleşmeye uyduğunuz için kiracının tazminat tehdidi ile karşılaşmanız söz konusu olmayacağı gibi, davayı sonuçta siz kazanırsanız sizin kiracıdan tazminat almanız söz konusu olabilir veya en azından sözleşmeyi tazminat tehdidi olmadan mahkeme kararı fesh etmiş olursunuz. Ama ola ki, davada haksız çıkarsanız, zilyetlik kiracıda olacağı için mahkeme masrafı/vekalet ücreti dışında bir zararınız olmaz diye düşünüyorum.

Bir diğer deyişle tüm riskleri siz üstünüze alıp, kiracıyı davacı konumunda bırakacağınıza, riskleri kiracı üstünde bırakıp siz davacı konumuna geçebilirsiniz. Karar yine de sizin tabii..