Mesajı Okuyun
Old 31-10-2014, 16:14   #6
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan hüsnü gökulu
Evet,tebliğ edildi.Menfi tespit davası açıldığı için zamanaşımı işlemiyor.Bununla ilgili karar buldum.

Kararı paylaşırsanız, sevinirim. Yine katılmayacağım bir karar olacak.

Alıntı:
a)Menfi tespit dosyasının red kararını sunarak dosyayı yenileyerek takibe devam edebilirmiyim.
b)Takibe devam edemiyorsam yeni bir takip açabilirmiyim.Açılan takipte itiraz üzerine duran takip nedeni ile derdestlik itirazı ile karşılaşabilirmiyim.
Nasıl bir yol izlememem gerekiyor.Konu ile emsal karar varmıdır.Teşekkür ederim.

a- Menfi tespit davasının kararını sunarak takibe devam edemezsiniz. Çünkü itirazla duran takibin, devam edebilmesi için ya itirazın kaldırılması ya da itirazın iptali davası neticesinde, "devamına" karar verilmiş olan bir eda hükmü içermesi gerekmektedir. Menfi tespit davası eda hükmü içermemektedir.

b- Zikrettiğiniz karar var ise, takibiniz düşmemiş demektir. Yeni bir takip mükerrer olacaktır. Derdestlik itirazıyla karşılaşabilirsiniz. Ama karar olayınızla örtüşmüyorsa veya bu konuda Yargıtay'ın kökleşmiş bir kararı yoksa Yargıtay başka bir karar verebilir, demektir. Bu da risk demektir. Bu halde de, takibiniz düşmüş demektir(1 yıllık sürede itirazın iptali davası açılmadığı için). O zaman açacağınız 2. takip mükerrer olmayacaktır.

Ben olsam, itirazın iptali davasını açma süresini geçirmeden itirazın iptali davası açar, menfi tespit davasının sonucunun beklenmesini isterdim. Öyle de yaptım zaten. Menfi tespit davası lehimize sonuçlandı ve kesinleşti. İtirazın iptali davası onu bekliyordu. 19 kasımda duruşması var. Hakim eylül ayındaki gibi raporlu olmazsa, emekliye ayrılmazsa, dosyayı okumuşsa vs.vs. karar çıkacak.